انتشارات مازیار نشر شناخته‌شده‌ای در ترجمه و چاپ کتاب‌های علمی و فلسفی است. در این یادداشت قصد داریم یکی از جدیدترین مجموعه‌های چاپ شده توسط این انتشارات را معرفی کنیم. مجموعه آچارها.

شعار این مجموعه شاید این باشد: مکانیک ماشین زندگی خود باشید.

آچار فلسفه، آچار سیاست، آچار علم و آچار ریاضی چهار عنوان این مجموعه هستند. هر کدام از این عناوین را یک یا چند نویسنده‌ی صاحب نظر در آن موضوع نوشته‌اند. اما هر چهار عنوان در ساختار ارائه محتوا از روش یکسانی استفاده کرده‌اند.
چطوری؟
به این صورت که هر کدام صد بخش دارند و در هر کدام از این بخش‌ها به یک ایده پرداخته‌اند. مثلا در آچار فلسفه یکی از این بخش‌های صدگانه در مورد جنس دوم و نظریات سیمون دوبووار است. در آچار سیاست بخشی به نظام پارلمانی می‌پردازد. در آچار علم یک بخش به نظریه‌ی اتمی پرداخته و در یکی از بخش‌های صدگانه آچار ریاضی با نظریه‌ی نمایش آشنا می شویم.

هر بخش از سه قسمت تشکیل شده. یک قسمت به نام نگاه هلیکوپتری، قسمت بعدی به نام میان‌بر و قسمت آخر اشاره.
حالا ببینیم هر قسمت چه هدفی دارد؟

نگاه هلیکوپتری
این بخش به هر ایده و معمولا آفریننده‌ی آن ایده یک نگاه کلی می‌اندازد و شرح مختصری هم از زمینه‌ای که آن ایده در آن پدید آمد، ارائه می‌دهد.

میان‌بر
این بخش ایده را لخت و عور در مقابل خواننده قرار می‌دهد و می‌کوشد عناصر محوری آن را توضیح بدهد.

اشاره
این بخش در کادرهای کوچک سعی می‌کند به صورت بسیار کوتاه و مختصر، میان‌بری باشد برای سر درآوردن از ایده مورد نظر و کاری کند که ایده به یاد خواننده سپرده شود.

هر ایده با این سه بخش بیشتر از دو تا سه صفحه وقت شما را برای مطالعه نخواهند گرفت. هر چهار عنوان مصور هستند و تصاویر هم از خسته‌کننده‌شدن مطالعه می‌کاهند هم می‌توانند در رساندن مقصود کمک حال باشند.

و حالا مختصری در مورد هر یک از این عناوین:

aa000011

آچار علم
این کتاب با تلخیص ماهرانه‌ی نظریه‌های علمی به چند اصطلاح مهم و پرمعنی، شما را در یادآوری آن‌ها کمک می‌کند.

95306

 آچار ریاضی
این کتاب از خواننده یک ریاضیدان نمی‌سازد اما به او می‌گوید که جریان‌های اصلی تاریخ ریاضیات کدام بوده‌اند و در عین حال از جدیدترین تحولات در علم ریاضی نیز به زبانی ساده سخن به میان می‌آورد.

95304

آچار سیاست
فهم تاریخ و شرایط سیاسی کنونی می‌تواند سردرگم کننده و ترسناک باشد. آچار سیاست تعاریف مختصر صد نظریه‌ی سیاسی کلیدی از گذشته‌های دور تا زمان حاضر را در اختیار ما می‌گذارد.

95307

آچار فلسفه
مارتین کوهن
یکی از نویسندگان این کتاب، فیلسوفی بریتانیایی است که تا کنون کتاب‌های متعدد و پر اقبالی در عمومی کردن مفاهیم فلسفه نوشته است. مثل کتاب ۱۰۱ مسئله‌ی فلسفی و فلسفه فور دامیز. او آچار فلسفه را با مشارکت یک فیلسوف آمریکایی نوشته است.

پس اگر در این دوران پر از مشغله که همه به نحوی از مطالعه گریزانیم سعی دارید با یکی یا چند تا از این موضوعات فلسفه، سیاست وآشنا شوید ما مطالعه حداقل یکی از این چهار آچار را توصیه می کنیم.

راستی یک نکته‌ی دیگر!
انتشارات مازیار تمهیدی اندیشیده است که بتوانید با استفاده از QR code، عکس‌های هر کدام از این کتاب‌ها را در گوشی هوشمند یا تبلت خود به صورت رنگی ببینید

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود