مخاطبان شعر و ادبیات معاصر نادر نادرپور را به خوبی می‌شناسند اما شاید کمتر کسی از نظرات او درباره شعر نو و شاعران معاصر خبر داشته باشد. سال ها پیش کتابی در آن سوی مرزها چاپ شد با نام طفل صد ساله ای به نام شعر نو. این کتاب حاصل مصاحبه طولانی هفده‌ماهه صدرالدین الهی روزنامه‌نگار باسابقه و البته آشنا با شعر و شاعری با نادر نادرپور بود. نادر نادرپور بی‌محابا و مفصل در این کتاب درباره شعر نو و شاعران نو سخن می‌گوید.

 

این کتاب سال ها بود که در دسترس علاقه‌مندان نبود تا این که اینک به همت کتاب پارسه در ایران هم چاپ شده است.

توصیه می‌ کنیم اگر مخاطب شعر هستید یا به نقد ادبی شعر معاصر ایران علاقه دارید حتما خواندن این کتاب را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید.

نادر نادرپور (۱۶ خرداد ۱۳۰۸ – ۲۹ بهمن ۱۳۷۸) شاعر، نویسنده، مترجم، فعال سیاسی اجتماعی ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود.نادرپور در کرمان متولد شد. مدرک لیسانس رشته‌ی زبان و ادبیات فرانسه را از دانشگاه سوربن فرانسه دریافت کرد. در رشته‌ی سینمای فرانسه نیز تحصیل کرد. سپس به ایتالیا رفت و زبان و ادبیات ایتالیایی آموخت. بعد از بازگشت به ایران از سال ۱۳۳۷ به مدت چند سال در وزارت فرهنگ و هنر در مسئولیت‌های مختلف به کار مشغول بود. مدتی در حزب توده فعالیت کرد. در سال ۱۳۴۶ در کنار تعدادی از روشنفکران و نویسندگان مشهور در تأسیس کانون نویسندگان ایران نقش داشت و به عنوان یکی از اعضای اولین دور‌ه‌ی هیئت دبیران کانون انتخاب گردید. او پس از انقلاب ۵۷ به آمریکا رفت و تا پایان عمر همانجا ماند. او در سال ۱۳۷۸ در لس آنجلس بر اثر سکته قلبی درگذشت.نادرپور به دلیل تحصیلاتش در اروپا، با شعر جهان آشنا بود و شعرهای و مقاله‌هایی را به فارسی ترجمه کرد.از نادرپور مجموعه اشعاری چون «چشم‌ها و دست‌ها»، «سرمه‌ی خورشید» و «از آسمان تا ریسمان» باقی مانده است.

صدرالدین الهی، در تاریخ ۱۳ آذر سال ۱۳۱۳ شمسی، در تهران به‌دنیا آمد. از سال آخر دبیرستان (۱۳۳۱) روزنامه‌نگار شد و کار خود را در روزنامهٔ کیهان آغاز کرد. از سنین نوجوانی به کار روزنامه‌نگاری پرداخت و تحصیلات خود را در فرانسه به پایان برد و دیپلم‌های تخصصی دریافت نمود. در سال ۱۳۵۷ برای مطالعات دانشگاهی به دانشگاه ایالتی سن‌خوزه و دانشگاه برکلی» به آمریکا رفت.

صدرالدین الهی از کسانی‌ست که در پیدایش ژورنالیسم مدرن در ایران نقش بسزایی داشته‌اند.صدرالدین الهی از بانیان گفت‌وگوهای مطبوعاتی به سبک مدرن با بزرگان فرهنگ و سیاست نیز هست که انتشارشان در سال‌های ۳۰ تا ۵۰ بازتاب گسترده‌ای در جامعهٔ ایران داشته‌است. از آن جمله گفت‌وگو با: محمد معین، پرویز ناتل خانلری، علی‌اکبر دهخدا، سید ضیاءالدین طباطبائی، ساعد مراغه‌ای و …

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود