کتاب‌های آشنایی با فیلسوفان و آشنایی با نویسندگان که به همت نشر مرکز چاپ شده اند کتاب‌هایی کم‌حجم اما فوق‌العاده مفید هستند. نویسنده‌ی مجموعه پل استراترن است که با آمیزه‌ای از طنز و شوخی عمیق‌ترین اندیشه‌های هر فیلسوف یا نویسنده کلاسیک را ساده و روان بیان کرده‌است.
اسم اصلی این کتاب‌ها ” در نود دقیقه ” است. مثلا ” افلاطون در نود دقیقه ” . و واقعا هم شما می‌توانید در کمتر از دو ساعت با شخصیتی که کتاب در مورد او نوشته‌شده، آشنا شوید.

اما چطور؟

اینطور که پل استراترن اول از زندگی و زمانه‌ی شخصیت می‌گوید بعد اندیشه او را بسیار ساده اما نه سطحی بیان می‌کند. در بخش بعدی کتاب چند نقل‌قول مستقیم از خود آثار آن فیلسوف یا نویسنده ارائه می‌شود. اینگونه است که خواننده بدون واسطه با منتخبی گزیده و مختصر از آثار خود شخصیت مواجه می‌شود.
در آخر هر عنوان از این مجموعه دو گاهشمار و تقویم در انتظار خواننده است. یکی تقویم تولد و مرگ و  دیگری یک گاهشمار کلی که تاریخ فلسفه و ادبیات را به خواننده نشان می‌دهد. با مطالعه این دو تقویم به بهترین نحو می‌توان با یک نمای کلی از فلسفه و ادبیات آشنا شد و مهم تر این که می توان جایگاه شخصیت مورد نظر کتاب را در سپهر اندیشه و فرهنگ درک کرد و متوجه شد که او در چه بستری رشد کرده و از چه جریان‌هایی تاثیر گرفته و چه اثرگذاری بر متاخران خود داشته است.
در ضمن خیالتان هم بابت ترجمه کتاب ها راحت و آسوده باشد.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود