تقریبا همه‌ی ما نام دن کیشوت به گوشمان خورده است. رمان دو جلدی سروانتس. ماجرای نجیب‌زاده پیر و مفلوکی که به ناگاه پس از خواندن مکرر کتاب‌های شوالیه‌ها و قهرمانان، امر بر او مشتبه می شود که خود هم یک شوالیه است و باید سرگردان عالم شود و داد از بیدادگران بستاند.

خیلی از منتقدان مثل میلان کوندرا بر این باورند که دن کیشوت اولین رمان ادبیات جهان است.

این رمان مهم با ترجمه فوق‌العاده مرحوم محمد قاضی ترجمه شده است اما همیشه خواندن آن برای نوجوانان و حتی بزرگسالان به یک چالش تبدیل شده است. به‌هرحال کتاب قطوری است و سرشار از ضرب‌المثل‌ها و اشعار فولکوریک و قهرمانی است و در دل هر داستانش داستان دیگری نهفته است.

خیلی‌ها در خارج این کتاب را چه برای نوجوانان چه بزرگسالان خلاصه کرده‌اند. برخی از این خلاصه‌ها هم به فارسی ترجمه شده است. اما راستش را بخواهید هیچ کدام نتوانسته‌اند به هدف خود نزدیک شوند.

اما این بار انتشارات قدیانی ترجمه یکی از بهترین بازنویسی‌های دن کیشوت را به بهترین شکل ممکن چاپ کرده است. هم ترجمه خوبی دارد هم به عالی‌ترین شکل ممکن تصاویر فوق‌العاده کتاب که حاصل کار یک طراح شوخ و مسلط به متن دن کیشوت است را با یک صفحه‌آرایی چشم‌نواز چاپ کرده است.

به جد توصیه می کنیم اگر به فکر هدیه دادن این کتاب به نوجوانان اطراف خود هستید حتما این کتاب را بخرید. پیش خودمان باشد اگر وقت خواندن دو جلد دن کیشوت را ندارید این کتاب به درد شما هم می‌خورد. هیچ داستان و نکته‌ای در این کتاب جا نمانده است. از شما چه پنهان نویسنده این یادداشت که عاشق دن کیشوت است و یک بار ترجمه فارسی این کتاب را خوانده است خودش اولین مشتری این بازنویسی زیبا و شکیل است و دوست دارد خوانش دیگری از دن کیشوت را با غوطه خوردن در طرح‌های فوق العاده این کتاب تجربه کند.

 

کمی درباره نویسنده و تصویرگر

مارتین جنکینز از زیست شناسان و کاشناسان محیط زیست است. کتاب علمی او با عنوان تخم پنگوئن امپراتور برنده‌ی سالیان‌ ی جونیور شد. بازنویسی او از سفرهای گالیور با تصویرگری کریس ریدل نیز برنده ی مدال کیت گرین وی در سال ۲۰۰۵ شد. مارتین در کمبریج زندگی می کند.

کریس ریدل نویسنده و تصویرگر است و برای مجله ی ابزرور به عنوان کارتونیست سیاسی کار می‌کند. او دو بار هر دو جایزه‌ی کتاب نستله و مدال گرین وی را اخذ کرده که دومی برای کتاب خاطرات دزد دریایی و گالیور جاناتان سویفت است. کریس در بریگتون زندگی می کند.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود