پس از یک قرن، برای اولین بار

دوازده صندلی

ژانر کمدی همیشه جزء پرمخاطب‌ترین ژانرهای ادبی بوده و هست. خواندن یک رمان کمدی به خوبی می‌تواند خستگی‌ای که از دغدغه‌ها و مشکلات روزمره بر  تنتان نشسته است را پاک کند.

و حالا ۳۰بوک برای شما یک پیشنهاد خستگی در کن دارد!

رمانی که پس از گذشت نزدیک به یک قرن از انتشارش، کماکان در فهرست پرطرفدارترین آثار ادبی جهان است!

 

دوازده صندلی، رمان کمدی روسی به نویسندگی ایلیا ایلف و یوگنی پتروف است که چند سال بعد از انقلاب روسیه در سال ۱۹۲۰ منتشر شد.

در ابتدا کمی باهم راجع به این دو نویسنده بخوانیم و سپس به شرح مختصری از کتاب بپردازیم:

ایلیا ایلف و یوگنی پتروف دو نویسنده‌ی قرن بیستم شوروی بودند که بسیاری از نوشته‌های خود را باهم و تحت عنوان ایلف و پتروف منتشر کردند. در ادبیات روس بیشتر این دو نفر را به عنوان یک نویسنده می‌شناسند. ایلف و پتروف با دو رمان طنز دوازده صندلی و گوساله طلایی کوچک به شهرت زیادی دست یافتند. شهرتی که تا به امروز نیز ادامه داشته است.

آنچه که این دو رمان را به یکدیگر پیوند زده شخصیت اصلی آن‌ها است. مردی به نام آستاپ بِندِر که یک کلاهبردار در جست و جوی ثروت است و در هر دو رمان ما شاهد وقایع و اتفاقات مربوط به او و همدستانش در راه پیدا کردن گنج در زمان شوروی هستیم.

 

اما آنچه که باعث جذابیت بیشتر این رمان می‌شود پرداختن ظریف نویسندگان به جنبه‌های منفی رژیم تازه تاسیس آن زمان روسیه است.

این رمان و شخصیت‌اش به اندازه‌ای در شوروی محبوب شد که برخی از تکه کلام‌های این شخصیت امروزه در روسیه تبدیل به ضرب‌المثل شده است.

همچنین از این رمان فیلم‌هایی در کشورهای مختلف ساخته شد که معروف‌ترینشان فیلم مل بروکس از ایالت متحده است.

و اما نکته‌ی جالب توجه این است که از این دو نویسنده تا به حال به جز چند داستان کوتاه اثری به فارسی ترجمه نشده است. و حالا نشر ماهی برای اولین بار با ترجمه بسیار روان آبتین گلکار از زبان اصلی این رمان را بعد از نزدیک به یک قرن از انتشارش در اختیار مخاطبان فارسی زبان قرار داده است. این رمان با وجود اینکه نزدیک به صدسال از انتشارش می‌گذرد، اما هنوز هم جزء پرفروش‌ترین و پر مخاطب‌ترین آثار ادبی روسیه است.

 

 

پس فرصت را از دست ندهید و برای عوض شدن حال و هوایتان هم که شده خواندن این رمان جذاب را امتحان کنید.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود