همین چند روز پیش بود که کتاب کتاب فلسفه را معرفی کردیم و شاهد استقبال بی‌نظیری از آن بودیم به حدی که در لیست پرفروش‌های دو هفتۀ اخیر بین چهار کتاب اول جا گرفت. اینک کتابی دیگر که می‌تواند در کنار کتاب کتاب فلسفه خواندنی باشد را معرفی می‌کنیم با یک غافلگیری دیگر. این کتاب هم ترجمۀ مترجم کتاب کتاب فلسفه است یعنی شهاب الدین عباسی.

 

کتاب دور دنیای فلسفه در هشت روز سفری است ساده و سبک در سه هزار سال تاریخ فلسفۀ غرب و شرق. این کتاب توسط نشر خزه و با یک ترجمۀ خوب و روان به تازگی وارد بازار نشر شده و در واقع ادغام دو کتابی است که برای نو‌آموزانِ فلسفه تالیف شده است. ترجمۀ بخش اول کتاب که تاریخ فلسفۀ غرب است سال‌ها پیش منتشر شده بود و اکنون به همراه تاریخ فلسفۀ شرق در دل یک کتاب گنجانده شده است.

هزاران سال پیش در شهر بندری میلتوس، یونان باستان؛ افرادی سعی در فهم چرایی پدیده‌ها داشتند. آنها فلسفه را ابداع کردند و خود را فیلسوف ‌خواندند. این عده در پی پاسخ‌های علمی برای چیستی و چگونگی هستی بودند. پرسش‌ها به ظاهر ساده بودند اما پاسخ‌ها بسیار دشوار. اهمیت فلسفه در نزد آنان را می‌توان در کلام یکی‌ از آنان حس کرد، فیلسوفی به نام افلاطون، که عقیده داشت انسان به زمین سقوط کرده است اما با فلسفه از نو بال می‌گیرد.

فلسفه هزاران سال است که در گسترۀ وسیعی از غرب و شرق حضور دارد، به مردمان اندیشیدن آموخته و از دشواری تحمل درد و آلام زندگی‌هایشان کاسته است.

اهمیت فلسفه و اقبال عمومی به سمت آن موجب شده است که امروزه کتاب‌های بسیاری در باب فلسفه نوشته و منتشر شوند و گاه انتخاب از میان آنان شاید برای مخاطب دشوار باشد.

فیلسوف و گرگ نشر خزه

دور دنیای فلسفه در هشت روز

این کتاب اول ما را به غرب می‌برد؛ از مصر باستان گذر می‌کنیم و به یونان می‌رسیم، تا ظهور مسیحیت و انسان‌گرایی رنسانس پیش می‌رویم، به شک علمی دکارت برمی‌خوریم و پرسش‌های اسپینوزا را پشت سر می‌گذاریم و می‌رسیم به مفهوم اراده در نزد شوپنهاور و نیچۀ ضد مسیح. گذر از دنیای فلسفۀ غرب تا مارکس، هایدگر، راسل و فوکو ادامه دارد و تقریبا کسی را از قلم نمی‌اندازد.

گفته شده است که فلسفۀ غرب از شرق سرچشمه گرفته اما در حقیقت اینکه کدامیک پیش از دیگری وجود داشته‌اند بطور قطع مشخص نیست. این دو طی قرن‌ها با یکدیگری تلاقی و ارتباط بسیار داشته‌اند. اما یک تمایز مهم میان فلسفۀ غرب و شرق در اینست که سنت شرقی هرگز مرز روشنی میان دین و فلسفه نمی‌کشد. همین تقابل باعث شده است تا در این کتاب نیز در بخشی جدا به فلسفۀ شرق و شباهت‌ها و تفاوت‌هایش با فلسفۀ غرب پرداخته شود.

در بخش شرقی کتاب، تاریخ فلسفۀ هند، چین و ژاپن پیش روی ماست و از دل کتاب‌ها و مکاتبی چون بهگود گیتا، مکتب یوگا، آیین بودا، فلسفۀ کنفوسیوسی و مبلغان دینی عبور می‌کند و بعد به نقطۀ شروع بازمی‌گردد تا به تعبیر تی‌اس‌الیوت شاعر و از زبان مترجم این‌بار “نقطۀ شروع‌مان را طور دیگری” ببینیم.

راستی از بابت ترجمه هم نگرانی به دل‌تان راه ندهید، مترجم این کتاب، شهاب‌الدین عباسی است که پیش از این دربارۀ معنی زندگی و کتاب فلسفه از او منتشر شده و هر دو عنوان بسیار جالب و خواندنی و پرفروش بوده‌اند.

این کتاب یک تصویر کلی از سیر فلسفی بشر به دست می‌دهد. تصاویر و توضیحات مترجم در پاورقی به جذابیت و فهم کتاب افزوده است. آنچه در این کتاب نیامده، فلسفۀ ایرانی و اسلامی است که اگر به سیر در این عرصه‌ها علاقمندید باید منابع دیگری را مطالعه نمایید.

فلسفه در هشت روز تمام نمی‌شود اما خواندن این کتاب هم شیرینی خاص خودش را دارد.

 

در ادامه فهرست و تصاویری از این کتاب را مشاهده نمایید.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

نظر

  1. وفا

    سلام، سایت تون خیلی خوبه. لذت بردم از مطالب و پست های خوبی که برای معرفی کتاب ها میزارین. با قدرت بیشتر به کارتون ادامه بدین

    پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود