امسال منظومه‌ی شعر «نام دیگر دوزخ» اثر برجسته‌ی شاپور جورکش پس از یک دهه تجدید چاپ شد و به بازار کتاب بازگشت.

گفتنی است این کتاب که در میان منظومه‌های مدرن فارسی نمونه‌ی موفقی به شمار می‌رود، پس از چاپ اولش برنده‌ی جایزه‌ی کارنامه شده بود.

نام دیگر دوزخ منظومه‌ی بلندی است که طی ۱۰ سال سروده شده. «اِر»، سربازی اسطوره‌ای در جنگی مقدس جانش را فدا می‌کند و سپس از آتش زاده می‌شود تا شرح زندگی و مسخ خود را برای کرکس بازگو کند.

گفته شده که جورکش از مشاهده‌ی گورستان بین‌المللی جنگ جهانی دوم در تهران برای خلق این اثر الهام گرفته است. او از کتاب‌های آسمانی و اسطوره‌ها نیز ارجاعاتی در متن آورده است. او این ارجاعات را درونی کرده و پیچش‌های معنایی زیبایی خلق نموده است. نام دیگر دوزخ که با الهام از اساطیر ایران و جهان سروده شده است ما را به گذشته‌ی فرهنگی‌مان پیوند می‌دهد.

در آغاز منظومه، نیایشی به شیوه‌ی شعرای یونان آمده است و خود منظومه از آنجا آغاز می‌شود که خواهری جسد برادر جنگجویش را در آتش مقدس می‌نهد و به کمک اوراد، حیاتی دوباره به او می‌بخشد. این منظومه سفری است به دل تاریخ و اسطوره‌ها و روایت عشق و جنگ و مرگ و حیات.

 

با ما گفته بودند
که آسمان شکافته خواهد شد
من به پُشته‌ای بر شدم
خورشید و فلک به قرار می‌رفتند
مکتوب بود که هزار سال ظلمات خواهد رفت
مکتوب بود که گرداگرد افق ملائکی به زانو درآمده
نفس‌هامان را شماره خواهند کرد
با ما گفته بودند که نفحه‌ی دیگر
به چهار سال خواهد بود
و گفته بودند هفت سال و
گفته بودند هفتصد سال و هفت سال
و گفته هفت هزار
هر روزی هزار هزار سال.
و گفته بودند از پس آن
چهل روز بر بادیه باران خواهد بارید
من به پشته‌ای بر شدم و چیزی ندیدم.
تنها ما
رویاروی یکدیگر می‌مردیم تا کتاب تمام شود.

شاپور جورکش، شاعر، مترجم، منتقد و پژوهشگر ادبی و نمایشنامه‌نویس است. وی متولد شهرستان فسا در فارس است و هم‌اکنون در شیراز زندگی می‌کند. آثار متعددی از وی منتشر شده که «بوطیقای شعر نو» معروفترین آنهاست. او در این کتاب با رویکردی جدید و تازه شعر و شاعری نیما یوشیج را بررسی می‌کند. کتاب «زندگی، عشق و مرگ از دیدگاه صادق هدایت» نیز از بهترین کارها در زمینه‌ی بررسی و شناخت صادق هدایت است.

Shapour-jourkesh

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود