قصد داریم دست شما را در دست استاد دکتر محمد علی موحد مولوی‌پژوه و شمس‌پژوه بزرگ معاصر بگذاریم و به دیدار نوشته‌های مولانا و شمس ببریم.
استاد موحد در دو کتاب «اسطرلاب حق» و «خمی از شراب ربانی» گزیده‌ای از فیه‌مافیه مولانا و مقالات شمس را به همراه شرح اصطلاحات و آیات فراهم کرده‌اند.

فیه‌مافیه و اسطرلاب حق

دکتر موحد درباره فیه‌مافیه می‌نویسد:

در فیه‌مافیه با طیفی گسترده‌تر از احوال و اطوار مولانا روبه‌رو هستیم. … در این کتاب مولانا را می‌بینیم که در مناسبت‌های گوناگون سخن می‌گوید و البته کلام مولانا هیچ‌گاه از باریک‌اندیشی‌ها و نکته‌سنجی‌های لطیف عرفانی خالی نیست.

دکتر موحد درباره اسطرلاب حق که گزیده فیه‌مافیه است اینگونه توضیح می‌دهد:

در توضیحات و تعلیقاتی که به دنبال متن می‌آید به معنی مفردات لغتهای غریب و ناشناخته و ترجمه جمله‌های عربی اکتفا نکردیم و کوشیدیم تا پیوند مطالب را در داخل خطوط کلی اندیشه‌های مولانا متذکر شویم.

مقالات شمس و خمی از شراب ربانی

مقالات شمس اثر سترگی است که شاید خواندنش در حوصله خواننده کنجکاو امروزی نباشد. تنها نوشته‌ای که منسوب به خود شمس تبریز است. البته خود شمس شاید هرگز چیزی ننوشته. در مجالس درس مریدان نوشته‌اند و احتمالا بدون کم و کاست ثبت و ضبط کرده‌اند. استاد موحد که اصل متن مقالات شمس را تصحیح کرده‌اند گزیده‌ای هم از این مقالات به همراه شرح و معنی فراهم کرده‌اند. خمی از شراب ربانی عنوان این گزیده است.

 

با هم تکه‌ای از مقالات شمس را بخوانیم:

خوب گویم و خوش گویم، از اندرون روشن و منورم، آبی بودم بر خود می‌جوشیدم، و می‌پیچیدم و بوی می‌گرفتم، تا وجود مولانا بر من زد، روان شد، اکنون می‌رود خوش و تازه و خرم…

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود