احتمالا خیلی از شما با شخصیت دیوی یا همان دیبی در مجموعه‌ی تلویزیونی کلاه قرمزی و پسرخاله آشنا هستید. ایشان یکی از تحفه‌های بی‌بی است که چند سال پیش برای آقای مجری فرستاده است و در کنار کلاه قرمزی و پسرخاله و ببعی و پسرعمه زا و فامیل دور و جیگر و گاوی و دیگران زندگی می‌کند.

دیبی همه چیز را برعکس می‌گوید. هر کاری هم به او بگویند برعکس انجام می‌دهد. اگر بگوید ازت منتفرم یعنی دوستت دارم. و اگر برایش قصه بگویند و از یک پیرمرد مهربان روایت کنند به شدت می‌ترسد چرا که در ذهنش یک پیرزن خشمگین را تصور می کند.

Dibi_01

 

شاید خیلی‌ها ندانیم شخصیت این دیبی عزیز واقعا بر اساس اسطوره‌ها و داستان‌های ایرانی است. دیوها خلق و خوی وارونه دارند. در یکی از داستان‌های شاهنامه، رستم با یکی از اقوام دیبی به نام اکوان دیو مواجه می‌شود. اکوان دیو رستم را در خواب غافلگیر می‌کند و سنگی که رستم بر آن چرت می‌زند را بلند می‌کند و به رستم از خواب‌پریده می‌گوید خودت بگو تو را به دریا بیاندازم یا بیابان؟ رستم که می‌داند دیوها هر چه به آن‌ها بگویی برعکس انجام می‌دهند به او می‌گوید مرا به بیابان پرت کن. اکوان دیو هم او را به دریا پرت می‌کند. اینگونه است که رستم به دریا می‌افتد و می‌تواند با شنا کردن از دست دیو فرار کند.

خلاصه این که دیبیِ کلاه قرمزی کارش درست است و ما در این یادداشت قصد داریم یک کتاب خواندنی و مختصر در مورد دیوهای ایرانی به شما معرفی کنیم.

شاید اگر خود دیبی می‌خواست این کتاب را معرفی کند می‌گفت: « این کتاب بدی است! این کتاب را نخوانید! »

دیوشناسی ایرانی

این کتاب تالیف دکتر معصومه ابراهیمی است که سال‍‌هاست در زمینه‌ی انسان شناسی مشغول به فعالیت علمی است.
کتاب دیوشناسی ایرانی، اثری است درباره‌ی دیوها و جهان دیوی در سنت‏‌های ایرانی. هدف اصلی این پژوهش تحلیل و تفسیر جهان دیوها و شیاطین در سنت ایرانی از دوران پیش از ظهور اسلام است، هرچند آنها در فولکلور اسلامی بازتفسیر شده و تطابق یافته و تا دوره‌ی معاصر امتداد یافته‌‏‏اند.

 

راستی یک سوال
تا به حال به ریشه‌ی کلمه دیوانه فکر کرده‌‌اید؟ چرا به آدم‌هایی که حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند و کارهای خلاف رفتار همگان انجام می‌دهند می‌گوییم دیوانه؟

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود