کتاب آرمان‌های سیاسی راسل فیلسوف اثرگذار و تیزهوش بریتانیا در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول منتشر شد و باید آن را یکی از تلاش‌های او برای شناختن و شناساندن ریشه‌های جنگ و سایر مشکلات اجتماعی و ارائه‌ی چاره دانست. راسل در این کتاب کوچک حملات تندی به نظام سرمایه داری می‌کند و انتقادهای مختلفی را هم متوجه بعضی اشکال سوسیالیسم می‌سازد.
کتاب شامل پنج فصل یا شاید بتوان گفت پنج مقاله است. آرمان‌های سیاسی، سرمایه داری و نظام پرداخت دستمزد، خطرهای موجود در سوسیالیسم، آزادی فردی و نظارت عمومی و آخرین فصل یا مقاله استقلال ملی و فراملی گرایی.

کتاب آرمان‌های سیاسی کتاب جمع و جوری است که می‎توان آن را در یک نشست کمی بیشتر از یک ساعت مطالعه کرد. کتاب آرمان‌های سیاسی علاوه بر یک نمایه مختصر هم واژه‌نامه انگلیسی به فارسی دارد هم واژه‌نامه فارسی به انگلیسی.

برتراند راسل (۱۸ می ۱۸۷۲ – ۲ فوریه ۱۹۷۰) فیلسوف، منطق‌دان، ریاضی‌دان، مورخ، جامعه‌شناس، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل و فعال صلح طلب انگلیسی بود.
راسل رهبر «جنبش مخالفت با آرمان‌گرایی» در اوایل قرن بیستم بود.
برتراند راسل یک فعال ضدجنگ و مخالف امپریالیسم بود. به دلیل عقاید صلح‌طلبانه‌اش در طول جنگ جهانی اول، از دانشگاه اخراج شد و به زندان افتاد. او مخالف آدولف هیتلر، منتقد تمامیت‌خواهی استالین، معترض درگیری آمریکا در جنگ ویتنام و همچنین از حامیان خلع سلاح هسته‌ای بود. وی در سال ۱۹۵۰، به پاس «آثار متعدد در حمایت از نوع‌دوستی و آزادی اندیشه»، برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات شد.

Bertrand-Russell

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود