چندی پیش در سال ۹۸ انتشارات بیدگل تصمیم به انتشار مجموعه‌ تازه‌ای به نام مجموعه مطالعات اجرا با رویکردی عملی در زمینه تئاتر گرفت. کتاب‌های این مجموعه در زمینه اجرا و مهارت‌های عملی مختلف تئاتری که برای اجرا و درک یک اثر تئاتری لازم است و برای کمک به اهالی تئاتر نوشته شده است.
البته نه فقط اهالی تئاتر. برای هرکسی! چرایش را با معرفی سومین عنوان از این مجموعه برایتان می‌گوییم.

شیوه فنی نمایشنامه خوانی

تا قبل از سال ۹۸ این کتاب از سال ۷۳ دوبار توسط دو ناشر مختلف چاپ شد. اما کمی بعد از انتشارش نایاب شد و تا همین پارسال هرکس این کتاب را لازم داشت مجبور به تهیه نسخه غیرقانونی آن می‌شد. تازه اگر پیدا می‌کرد!

اما انتشارات بیدگل دست به کاری زد کارستان و این کتاب را که خواهان زیادی هم دارد به صورت قانونی و با ویرایش جدید مترجم منتشر کرد. حالا ببینیم این کتاب پرماجرا راجع به چیست؟

شیوه فنی نمایشنامه خوانی راهنمایی‌ست برای نمایشنامه‌خوانان. فرقی ندارد حرفه‌ای یا مبتدی. این کتاب برای هرکسی که قصد مطالعه نمایشنامه دارد راهنمای خوبی‌ست.

اما کسانی که به نظر ما لازم است حتما این کتاب را بخوانند دانشجویان و اساتید تئاتر، بازیگران، کارگردانان و تمام دست اندرکاران تئاتر هستند که لازم است حتما نمایشنامه را به درستی تحلیل کنند.

این کتاب کم حجم اما کامل به شما آموزش می‌دهد چگونه ساختار یک نمایش را گام به گام از نوشته تا اجرا، به دور از لغزش‌های ناشی از بی‌دانشی و ناآگاهی طی کنید و در نهایت قبل از هرچیزی مفهوم متن را درک کنید و از کشف لایه لایه‌های متن لذت ببرید.
 اگر از هنرمندان تئاتر هستید این کتاب خلاقیت شما را بسط و گسترش می‌دهد و اگر تنها یک تماشاچی یا علاقه‌مند به تئاتر و نمایشنامه‌خوانی هستید این کتاب شما را تا حد یک منتقد آگاه بالا می‌برد.

شیو فنی نمایشنامه‌خوانی بیش از سی سال است که در دانشگاه‌ها و مدارس تئاتر تدریس می‌شود و از جمله کتاب‌های پرفروش تاریخ تئاتر آمریکا به حساب می‌آید.

نظرتان چیست نویسنده این کتاب پرطرفدار را بیشتر بشناسیم؟

دیوید بال، استاد سابق نمایشنامه‌نویسی، بازیگری و تاریخ تئاتر و برندۀ چندین جایزۀ هنری و ادبی است. بال بیش از یک صد نمایشنامه را در تئاترهای حرفه‌ای، ناحیه‌ای و دانشگاهی به روی صحنه برده است که از آن میان می‌توان به برداشت تازه‌ای از «ویتسک»، شاهکار بوشنر و نمایش تروریست، به نویسندگی خود او اشاره کرد. کتاب شیوه فنی نمایشنامه‌خوانی یکی از شاهکارهای اوست که تا به امروز راهنمای عملی هنرمندان تئاتری بسیاری در سراسر دنیا بوده است.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود