اولین مشکل چیزی شبیه لغزیده شدن در مرداب است. دست و پای اضافه زدن فقط گرفتارترمان می‌کند اما از همه طرف به ما می‌گویند «باید کاری کنی!» و همان کارهای کرده باعث می‌شود تا چانه در لجن اسیر شویم.

اولین گرفتاری شبیه آن است که انگشت کوچک پایمان گرفتار مرداب شود و با تمام توان بخواهیم خود را از آن وضعیت لزجِ ناخوشایند نجات دهیم اما برخلاف انتظارمان فقط گرفتارتر شویم. نه به این دلیل که تلاش نکردیم، بلکه چون زیادی تلاش کردیم یا حداقل در جهتی اشتباه تلاش کردیم.

کتاب «برای چیزهای کوچک مویه نکن» آن انگشت اسیر در مرداب را انکار نمی‌کند اما قانون حاکم بر مرداب‌ها را نشان می‌دهد که آن «نرمش و ظرافت» است. این نرمش و ظرافت هم چیزی نیست که بتوان آن را از مغازه‌ای خرید یا به جایی سفارش داد. تنها زمانی می‌توان به آن رسید که دو اصل کلی را فهمید و باور کرد:

۱.برای کارهای کوچک اضطراب و تشویش به دل راه ندهید.
۲.همهٔ کارها نیز کوچک‌اند.

کتاب تشریح این دو قاعده است. نویسنده باید و نبایدهایی را می‌گوید که راهنمای ما برای رعایت این اصول است. عنوان بعضی از بایدو نبایدها ممکن است عجیب به‌نظر برسد اما همین عجیب بودن تضمین می‌کند که راه درستی را در پیش گرفتیم، چون اگر با همان راه‌های قبلی می‌توانستیم ناجی خودمان باشیم دیگر به خواندن این کتاب نیازی نبود.

یکی از توصیه‌های نویسنده این است که «قبول کنید خسته شده‌اید!» خستگی یکی از آن عذاب وجدان‌های رایج زمانهٔ ماست. حالا در دورانی هستیم که باید برای هر دقیقه برنامه‌ای داشته باشیم. حتی زمانی که به خودمان استراحت می‌دهیم باز باید در حال یادگیری چیزی باشیم. نویسنده شجاعانه این نگاه را رد می‌کند:

از مربی‌ام پرسیدیم «این جا شب‌ها کاری برای انجام دادن هست؟» در جوابم گفت «چیزی که دلم می‌خواهد انجام دهی این است که قبول کنی خسته‌ای و کاری نکنی. این بخشی از آموزش توست.»..اگر قبول کنی خسته شدی، حتی به مدت یک ساعت یا کم‌تر و سماجت نکنی، احساس خستگی جای خود را به احساس آرامش و آسودگی خواهد داد. پس از کمی تمرین یاد می‌گیری چگونه آرامش و استراحت داشته باشی (ص: ۵۴ و ۵۵).

کتاب از ۱۰۰ باید و نباید تشکیل شده است و هر قاعده در دو صفحه و با زبانی ساده و سرراست تشریح شده است. «برای چیزهای کوچک مویه نکن» نوشتهٔ ریچارد کارلسون است و نشر صدای معاصر با ترجمهٔ هرمز عبداللهی آن را راهی بازار کرده است.

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود