کتاب پیشنهادی امروز ۳۰بوک، رمان تازه منتشر شده ایست از انتشارات بیدگل.

رمان تنهایی الیزابت که نویسنده‌اش نه روان‌شناس است و نه کارآگاه. اما به خوبی یک روانشناس و به کنجکاوی و تیزی یک کارآگاه، زوایای ناپیدای شخصیت‌ها و زندگی‌شان را مورد واکاوی و بررسی قرار می‌دهد.

نویسنده ویلیام ترِوُر در این رمان بستری‌ شدن چهار زن را در بخش چهار اتاقه‌ی «بیمارستان زنانه‌ی لیدی اوگاستا هپتری» بهانه قرار می‌دهد تا در زندگی‌شان سرک بکشد و از بیم‌ها و شکست‌ها، رازها و کابوس‌هایشان بگوید.
الیزابت ایدلبری شخصیت محوری کتاب، برای انجام عمل جراحی در بیمارستانی بستری شده است؛ در حالی که همسرش، معشوقه‌اش، دوست کودکی‌اش، دختر بزرگش و به عبارتی هویتش را از دست داده است. در این مدت برای او بستری مهیا می‌شود که در گذشته‌اش کندوکاو و زندگی‌اش را مرور کند. اما این یادآوری‌ها برای او راهگشا نخواهد بود. الیزابت و سه زن دیگر هم‌اتاقی‌اش، واسطه‌هایی می‌شوند که ترور به کمکشان چهار گونه‌ی متفاوت از ناامیدی را به تصویر بکشد.

ویلیام ترور عاشق شخصیت‌هایی است که جامعه به آنها پشت کرده، آنان که نه به موفقیت دندان‌گیری دست یافته‌اند و نه دیگر جوانی و زیبایی برگ برنده‌شان است.
او در این رمان تصویری واضح و پر از جزئیات از زندگی در لندن دهه‌ی هفتاد میلادی ارائه می‌دهد.

 

باهم برشی از کتاب را بخوانیم:

احساس تنهایی بیجا بود، آن هم وقتی دیگران واقعاً تنها بودند: آدم‌هایی که در سوئیت‌های کوچک زندگی می‌کردند، آدم‌های غمگین و سن و سال‌داری که درباره‌شان خوانده بود، آنها که روز کریسمس جایی نداشتند بروند. زندگی‌اش کمترین شباهتی به زندگی آنها نداشت.

 

«تنهایی الیزابت» هفتمین عنوان مجموعه ادبیات داستانی انتشارات بیدگل است. شش عنوان قبلی به طور گسترده‌ای مورد استقبال ۳۰بوکی‌ها قرار گرفته است که عبارتند از: کبوتران روی چمن، در، جزیره، کابوی تحمل ناپذیر،گزارش به کمیسر و دزد پادگان.

این مجموعه که ترجمه‌ی رمان و داستان‌های کوتاه ادبیات جهان است علاوه بر این که خیلی زیبا و خوشخوان چاپ می‌شود حسن دیگری هم دارد. در ترجمه و ویرایش کتاب‌ها هم دقت فراوانی صرف شده است.

 

در انتها کمی نویسنده را بشناسیم:

ویلیام ترور رمان‌نویس، داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس ایرلندی بود که از او به عنوان یکی از قله‌های داستان کوتاه انگلیسی و یکی از استادان ادبیات سیاسی زبان انگلیسی یاد می‌کنند. وی سه بار برنده‌ی جایزه ادبی کاستا بوک شد، پنج نوبت به عنوان نامزد جایزه‌ی ادبی من بوکر معرفی گردید و در ۳۶ سالگی جایزه‌ی هاوث رودن را از آن خود کرد. نام ترور به عنوان یکی از بخت‌های جایزه‌ی نوبل ادبیات نیز مطرح بوده است، اگرچه هیچ‌گاه در این امر موفق نشد.
از آثار او می‌توان «رز گریه کرد»، «مجردان تپه»، «جنون دو نفره»، «تورگنیف خوانی» و «مجردان مجرد سرزمین تپه‌ها» را نام برد.

57389386

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود