نشر میلکان در این چند سال اخیر کتاب‌هایی منتشر کرده است در مجموعه‌ای به نام «کتاب‌هایی برای احتمالا تغییر». شاید معروف‌ترین عناوین این مجموعه کتاب‌های مارک منسن باشد. کتاب‌هایی که فرق‌های زیادی با کتاب های مرسوم خودیاری دارند. این بار هم نشر میلکان کتابی از یک نویسنده مهم چاپ کرده است. سوند بریکمن. فیلسوف و روان‌شناس دانمارکی.

سوند بریکمن در کتاب محکم بایست با رویکردی تقریبا رواقی به مقابله با راه و روش‌های عمدتا کلیشه‌ای متون خودیاری می‌رود. همانطور که می‌دانیم فیلسوفان رواقی خیلی خوشبین نیستند و سعی می کنند با تکنیک هایی شبیه به  تجسم منفی خود را برای رویارویی با ناکامی‌ها از پیش قوی سازند. از نظر سوند بریکمن می‌توان برای پاسخ به برخی از چالش‌های زندگی مدرن از جنبه‌های رواقی‌گری استفاده کرد.

خودبینی را تمام کنید، روی چیزهای منفی در زندگی‌تان تمرکز کنید، کلاه نه گفتن را بر سرتان بگذارید، احساساتتان را سرکوب کنید، مربی‌تان را اخراج کنید، یک رمان بخوانید نه کتاب خودیاری و زندگی‌نامه و در گذشته غرق شوید هفت فصل کتاب هستند. کتاب یک ضمیمه هم به نام رواقی‌گری دارد.

فصل ششم کتاب پیشنهادهای جالبی دارد. پیشنهاد جایگزین کردن مطالعه رمان به جای متون موفقیت و خودیاری. نویسنده در این فصل می‌گوید:

من فکر می‌کنم شما با خواندن رمان یاد می‌گیرید بدبختی را بپذیرید… رمان تجربه‌ی فردی خاصی از دنیا را به نمایش می‌گذارد و چگونگی نمایش دیدگاه شخصیت‌ها به دنیا را همان‌گونه که در کتاب بیان شده است جست‌و‌جو و بررسی می‌کند.

 

خب تصور می‌کنیم با همین نظر کوتاه معلوم شد رویکرد این کتاب چقدر دور از کلیشه‌ها هست.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود