پسران نیکل رمانی است بر اساس واقعیت.

همزمان با جنبش اعتراضی سیاهپوستان در فرنچ تاون تالاهاسی، پسر نوجوان سیاهپوستی به نام الوود کورتیس در روز کریسمس چند تکه لباس به همراه یک صفحه گرامافون هدیه می‌گیرد، صفحه‌ای از سخنرانی‌های مارتین لوتر کینگ. سخنرانی‌های آتشین لوترکینگ عمیقا در ذهن و دل الوود حک می‌شود: «تو هم مثل دیگران قابل احترامی.» پدر و مادر الوود در کودکی او را رها کرده‌اند و او اکنون با مادربزرگش زندگی می‌کند. با قوانین ناعادلانه‌ای که در دهه ۶۰ آمریکا در مورد سیاهپوستان اعمال می‌شد یک اشتباه کوچک کافی بود تا پسر سیاهپوست معصومی مثل الوود از جایی مثل دارالتادیب نیکل سردربیاورد و مسیر زندگی‌اش برای همیشه تغییر کند.

کولسون وایت هد، نویسندۀ آمریکایی، کتاب پسران نیکل را بر اساس تاریخچۀ یک دارالتادیب نوشته است. دارالتادیب دوزیر به مدت ۱۱۱ سال (از ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۱) در ایالت فلوریدا، آمریکا برای نگاهداری از کودکان و نوجوانان بزه‌کار فعالیت می‌کرد.

در سال ۲۰۱۰ پس از دهه‌ها سوءظن و اتهامات ضرب و شتم، تجاوز، شکنجه و قتل دانش‌آموزان توسط پرسنل و نگهبانان این مرکز، دفتر دادستانی فلوریدا علیه این دارالتادیب اقامۀ جرم کرد. تحقیقات بیشتر پرده از حقایق مخوف و وحشتناک بسیاری برداشت. تلخی این ماجرا با کشف قبرهای بسیاری در محوطۀ آن مرکز به اوج خود رسید.

رمان پسران نیکل سال گذشته پس از انتشار از طرف مجلۀ تایم به عنوان بهترین رمان دهه برگزیده شد و امسال نیز جایزۀ پولیتزر را در بخش ادبیات داستانی به چنگ آورد.

هیئت داوران پولیتزر در توصیف این اثر چنین آوردند:

این رمان روایتی تکان دهنده از بدرفتاری با سیاه‌پوستان و نشان دهندۀ قدرت مواجه و ایستادگی بشر در برابر سختی‌هاست.

این کتاب، ادامه‌ای است بر رمان سال ۲۰۱۶ وایتهد که با عنوان «راه آهن زیرزمینی» منتشر شده بود. آن کتاب نیز در سال ۲۰۱۷ توانسته بود جایزۀ بهترین کتاب داستانی پولیتزر را از آنِ خود کند.

 

وایت هد چهارمین نویسنده‌ای‌ست که در تاریخ جوایز پولیتزر دوبار برندۀ این جایزه شده است.

 

از شما دعوت می‌کنیم به ویدیویی که در ادامه آمده است، توجه کنید.

برشی از متن کتاب:

فرار کردن و یا فرار نکردن از نیکل هر دو دیوانگی محض بود. چگونه ممکن بود که یک پسر به آن‌طرف حصارهای نیکل نگاه کند و فکر آزادی و زندگی در دنیای آزاد به سرش نزند؟ در آن‌جا حتی فکر کردن به فرار و آزادی هم ممنوع بود. آخر این امر چگونه ممکن بود؟ حتی پروانه‌ها هم به آزادی فکر می‌کنند چه برسد به بشر. قوانین نیکل انسانیت را در وجود آن پسرها از بین می‌برد.

کولوسن وایت هد (زادهٔ ۶ نوامبر ۱۹۶۹) یک رمان‌نویس آمریکایی است. او شش رمان نوشته است: رمان‌های اندیشمند در ۱۹۹۹ و روزهای جان هنری در ۲۰۰۱، غول در نیویورک در سال ۲۰۰۳، ساگ هاربور در ۲۰۰۹، و آپکس صدمه را پنهان می‌کند در ۲۰۱۱، که باعث بهترین فروش نیویورک تایمز شد، و راه‌آهن زیرزمینی در ۲۰۱۶، که جایزۀ کتاب ملی را برای کار داستانی کسب کرد. مجله اسکوییر، رمان اندیشمند را بهترین رمان سال دانست و جی ‌کیو، آن را یکی از «رمان‌های هزاره» نامید. جان آپدایک، با خواندن کتاب اندیشمند در مجله نیویورک، وایتهد را بلندپرواز و کاملاً برجسته توصیف نمود.

رمان راه‌آهن زیرزمینی او در سال ۲۰۱۶ توسط باشگاه کتاب اپراه انتخاب شد؛ و همچنین توسط باراک اوباما رئیس‌جمهور به عنوان یکی از پنج کتاب در لیست خواندن در تعطیلات تابستانی انتخاب گردید. این کتاب در سال ۲۰۱۷ برندۀ پولیتزر شد و مدل کارنگی را نیز بدست آورد.

Colson_whitehead

وایتهد که دو کتاب غیر داستانی نیز در کارنامۀ خود دارد، در سال ۲۰۰۲، جایزهٔ نابغه گرانت را در فستیوال مک آرتور دریافت کرد.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود