پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / تازه‌ها / رونمایی کتاب تب یخ جدیدترین اثر زهرا احسان منش

رونمایی کتاب تب یخ جدیدترین اثر زهرا احسان منش

به گزارش ۳۰بوک، دیروز چهارشنبه پنجم دی ماه در دفتر انتشارات صدای معاصر جمعی از نویسندگان مطرح رمان های فارسی دور هم جمع شدند تا در جشن رونمایی کتاب تب یخ شرکت کنند. تب یخ رمان جدید خانم زهرا احسان منش است. تب یخ اولین عنوان از مجموعه رمان های فارسی انتشارات صدای معاصر است. این مجموعه در آینده نزدیک با چاپ عناوین دیگری از نویسندگان مطرح مانند سپیده فرهادی، دل آرا دشت بهشت، مائده فلاح، مهسا رمضانی، مریم ثروت و … باب نوینی در رمان های فارسی پر مخاطب باز خواهد کرد.

آقای محسن محمدی در سخنان خود در اول برنامه ضمن خوشامدگویی به نویسندگان و مدعوین و تبریک به خانم احسان منش از زحمات خانم بهاره ربیعی، بَررس و نمونه‌خوان، به خاطر زحماتشان برای این مجموعه تقدیر کردند. محمدی از نگاه مردسالارانه در ادبیات در این چند دهه انتقاد کرد و ابراز امیدواری کرد با ادامه همکاری بین نویسندگان زن و ناشران این اجازه به بانوان داده شود تا در ادبیات داستانی جای پای خود را ثابت گردانند.

خانم زهرا احسان منش پس از آقای محمدی برای حاضران صحبت کردند. ایشان ضمن تشکر از آقای محمدی برای زحماتشان در عرصه کتاب و نشر کمی از حس و حال اثر جدید خود گفتند. احسان منش افزود سعی کردم در رمان عاشقانه جدیدم در کنار داستانی عاشقانه به فضای مجازی بپردازم و اصلا عنوان کتاب هم ملهم از این فضا و حواشی آن است.

در ادامه مراسم از حضار پذیرایی شد و نویسنده به امضای نسخه هایی از کتاب پرداخت.

زهرا احسان منش متولد خردادماه ۶۱ است. او از اواخر دهه ۸۰ به نوشتن پرداخت و اولین رمان خود را در سال نود به نام «ستاره دختر ایرونی» چاپ رساند. بعد از آن تاکنون، از وی رمان‌های «نوشدارو»، «درحرم‌یار»، «بال‌های بسته»، «جام سراب» از نشر علی و رمان «محرم راز» از نشر پرسمان به چاپ رسیده است. وی در حال حاضر دو رمان در دست چاپ دارد‌. «تب یخ» با صدای معاصر و «سایه‌سار» با نشر علی. احسان‌منش بعد از گذراندن دو دوره‌ی ویراستاری در محضر دو استاد ویراستاری، اکنون حدود دو سال است که ویراستاری را به طور جدی پیش رو گرفته است و برای چندین نشر، رمان ایرانی و ترجمه ویراستاری کرده است.

تب یخ رمانی عاشقانه – اجتماعی است که از زبان دو کاراکتر اصلی رمان روایت می‌شود. رمان از آشنایی مختصر و ناچار دو کاراکتر زن و مرد شروع شده و با وقایعی که اتفاق می‌افتد، این همراهی ادامه می‌یابد. آلباتروس شخصیتی گنگ است که مرتب از طریق پیامک با زن رمان در ارتباط است و به نظر می‌رسد وی مشوق اصلی زن در ادامه‌ی این ارتباط با مرد رمان است. نویسنده در طی رمان، از وابستگی و دلبستگی عجیب و ناگهانی آدم‌ها به هم روایت می‌کند و لابه‌لای رمان به فضای مجازی اشاره و نظرات بعضی هواداران آن را به چالش می‌کشاند تا در نهایت، با باز کردن گره‌های رمان، به واژه‌ی تب یخ و علت انتخاب این اسم می‌رسد.

از متن کتاب: اعتیاد، چیز بدی است. وابستگی غریبی است. اعتیاد، اعتیاد است. خودمان را گول نزنیم. اسم هر چیزی که به آن وابستگی شدید پیدا کردیم و نتوانستیم در برابرش خوددار باشیم، اعتیاد است. اعتیاد، زنجیری است که چنبره می‌زند دور اراده و آن را به بند می‌کشد. پس چیز خوبی نیست. سیگار، مشروب، حشیش و شیشه و چای و قهوه و غیره هم ندارد. همه‌اش بد است؛ اما بدتر از همه، اعتیاد به آدم‌هاست. اگر ترک مخدرها بدن‌درد می‌آورد و ترک محرک‌ها روح را کلافه می‌کند، ترک آدم‌ها، عین قبض‌ روح است. انگار که روحت را از جسمت بکشند بیرون، درش را باز کنند، آدم تویش را بیاورند بیرون و بعد با کلی وصله و پینه به هم وصله‌اش کنند و دو‌باره بفرستند توی جسمت. روحی هم که وصله‌پینه داشته باشد که دیگر روح نمی‌شود. خودم را نمی‌توانم گول بزنم. دلم، تنگ دیناست. دلم می‌خواهد بایستم بالای سرش و تا خود صبح خیره شوم توی صورت قشنگش و او دلش گرم من، راحت بخوابد و آرام نفس بکشد، بدون اینکه توی خواب هق بزند و دل من را آواره کند. این دلتنگی عجیبی که بی‌خوابم کرده، من را می‌ترساند از اینکه به دینا اعتیاد پیدا کرده باشم.

خرید آنلاین کتاب

_فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

انتشار روایت‌های خاندان رستم/ معرفی پهلوانان مظلوم شاهنامه

کتاب «روایت‌های خاندان رستم و تاریخ‌نگاری ایرانی» نوشته ساقی گازرانی به‌تازگی با ترجمه سیما سلطانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *