کندو کاو در زندگی سیاست‌مداران و دیکتاتورهای بزرگ تاریخ جهان برای خیلی‌هایمان کار جالبی‌ست. دانستن اینکه چه بر آن‌ها گذشته که باعث شده به این نقطه برسند خالی از جذابیت و نکات آموزنده نیست.
اما ما امروز قصد نداریم شما را با زندگی آن‌ها آشنا کنیم. بلکه قصد داریم کتابی را به شما معرفی کنیم که نویسنده آن سروقت نقطه‌ای کمتر دیده شده در زندگی این افراد رفته است: « زنان »

دایان داکرت روزنامه‌نگار و تاریخ‌پژوه بلژیکی و نویسنده کتاب «زنان دیکتاتورها» که عمده شهرتش را برای همین‌کتاب و پژوهش‌هایش درباره زنان و موضوعات فمینیستی به دست آورده، در این کتاب با نگاهی زنانه زندگی دیکتاتورها و سیاست‌مداران تاریخ را واکاوی کرده است. این‌کتاب خاطرات زنانی را در بر می‌گیرد که با موسولینی، لنین، استالین، مائو، هیتلر، صدام حسین و بن‌لادن زندگی کرده‌اند.

محمدعلی عسگری مترجم این کتاب درباره آن می‌گوید:

این‌اثر نگاهی کاملا زنانه به سیاست و سیاستمداران دارد و دایان داکرت در مواردی معدود و گذرا به‌ آن‌چه در دنیای سیاست می‌گذرد پرداخته و به‌صورت مشروح و با تاکید بر جزئیات فراوان _ که گاه حوصله خوانندگان به‌ویژه مردان را سر می‌برد _ به زندگی زنانی پرداخته که در پشت صحنه زندگی این‌سیاستمداران حضور داشتند. این‌زنان یا معشوقه‌های دوران جوانی و میان‌سالی یا زنان عقدی و همسران رسمی شخصیت‌ها بوده‌اند که برخی‌شان حتی تا پایان عمر با آنان زندگی کرده‌اند.

 

در بخشی از این‌کتاب که مربوط به هیتلر می‌شود و با عنوان «آدولف هیتلر و زنان» چاپ شده، می‌خوانیم:

نگرانی‌های آن‌دوشیزه با توجه به دیگر ماجراهای عاشقانه هیتلر کاملا به‌جا بود. از پاییز سال ۱۹۲۷ در عمل با تنها زنی زندگی می‌کرد که به قول خودش: «می‌دانست چگونه باید با چشم‌هایش بخندد.» آن‌زمان آنجلیکا راوابال دختر خواهر نوزده‌ ساله‌اش به او ملحق شد تا در آپارتمان جدیدش در مونیخ زندگی و درس پزشکی بخواند. شاید این بهانه‌ای بود تا از مادرش فاصله بگیرد. پدرش زمانی مرد که او تنها هشت سال داشت. مادرش معلمی بود با اراده پولادین که زندگی آن دختر را چنان مدیریت می‌کرد که گویی او هنوز یک کودک خردسال است. این جابه‌جایی به‌سرعت صورت گرفت و کوچکی آنجلیکا موجب شد تا او از درس پزشکی کنده شده و تصمیم بگیرد در کنار دایی‌اش آدولف یا «الف» بماند. نخستین دیدار بین آن‌ها سه‌سال پیش صورت گرفته بود. یعنی سال ۱۹۲۴ در زندان لاندسبرگ که به همراه برادر و مادرش به ملاقات او رفته بودند. آن‌زمان تنها شانزده سال داشت. هیتلر در او نوجوانی شاد و تپل می‌دید که بعدها احساس کرد جایش در زندگی او خالی است.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود