اگراین نیز انسان است نام عنوان جدیدی از نشر ماهی است. ما به تفصیل در مجله در مورد این کتاب نوشته‌ایم و حتی یک اینفوگرافی هم درباره آن کار کرده‌ایم. این کتاب که به شرح جنایات نازی‌ها در آشویتس می‌پردازد به سرعت مورد اقبال مخاطبان قرار گرفت و پرفروش شد. بر آن شدیم که برای شما ۳۰بوکی‌ها یک کتاب دیگر هم با این موضوع معرفی کنیم.

مرگ کسب و کار من است نام کتابی است که می‌تواند برای علاقه‌مندان به کتاب هایی مثل اگر این نیز انسان است خواندنی باشد. این کتاب را شاعر بزرگ معاصر یعنی مرحوم احمد شاملو ترجمه کرده است و هنوز پس از حدود چهل سال خواننده دارد.

 

 

اول با خواندن چند برش از مقدمه احمد شاملو با فضای کتاب آشنا شویم:

مقدمه‌ى این کتاب مى‌توانست فرصتى طلایى باشد براى بررسى نکات فراوانى در باب توتالیتریسم  و فاشیسم. افسوس که تنگىِ وقت و مجالِ کم، بهره‌جویى از چنین فرصتِ مغتنمى را مانع شد. معذلک درباره‌ى خود کتاب ایضاح یکى دو نکته سخت لازم به نظر مى‌رسد، هرچند که به اجمال. در حقیقت این کتاب زندگى‌نامه‌ى یک جلاد مدرن است، و چارچوب زمانى آن وقایعِ تاریخى مسلمى است که در نیمه‌ى اول قرن حاضر  بر اروپا گذشته. و سواى آنچه به صورت وقایع خانواده‌گى و برخوردهاى شخصى قهرمانِ داستان عنوان شده هیچ‌چیزِ آن ساخته و پرداخته‌ى خیال‌بافى نیست؛ هرچند این وقایع فرضى نیز آنچنان واقعى مى‌نماید که محتمل است نویسنده، اساس آن را بر تحقیقاتى در زنده‌گى خصوصى پاره‌اى از جنایتکاران نازى بنا نهاده باشد…

… در واقع قهرمان کتاب که رودلف لانگ نامیده شده دقیقآ کسى جز رودلف فرانتس هوس نیست . در باب این شخص در کتاب ویلیام شایرر که دقیق‌ترین تاریخ رایش سوم را ارائه کرده است  مى‌خوانیم که بازرس اردوگاه‌هاى کارِ اجبارى به هیملر گزارش داد: براى ایجاد یک اردوى قرنطینه‌ى جدید، در حوالى آشویتس محل بسیار مناسبى یافته است.

 

خب حالا کمی درباره کتاب:

در ابتدای داستان وارد فضای کودکی شخصیت اصلی می‌شویم که چگونه با پدری سخت‌گیر و منضبط او بسیار فرمان‌پذیر و مطیع تربیت شد. پدری بسیار مذهبی که او را نذر کلیسا کرده بود اما او همیشه در قلب خود عمویش را که یک افسر بود می‌ستود. آرزوی او این بود که مانند عموی خود فردی نظامی شود اما آن را غیر ممکن می‌دید تا زمانی که واقعه‌ای کوچک مسیر زندگی او را تغییر داد.
آن واقعه سبب اندوه عمیق او و از دست دادن ایمانش شد. و خلایی عمیق در وجود او بوجود آورد.
او در سن ۱۶ سالگی با فرار از خانه به ارتش ملحق شد و با وجود سن کمش به کمک اطاعت محض و انضباط زیاد مدارج ترقی را طی کرد. به همین ترتیب او قسمت اعظم زندگیش را در جنگ صرف کرد(جنگ جهانی اول) پس از اتمام جنگ او مدتی را به کارگری مشغول بود تا زمانی که به حزب نازی پیوست. . او ماموریت‌های مختلفی را به عهده گرفت ، و به دلیل قتل معلمی به دستور حزب چند سال از عمر خویش را در زندان س‍‍‍‍‍‍پری کرد. پس از آزادی او همچنان به فعالیت‌های خود برای حزب ادامه داد. او را برای کار در مزرعه‌ای گماردند. او توانست با آباد کردن مزرعه در زمان کوتاه قدرت تشکیلات دهی بالای خود را نشان دهد. تا زمانی که او را به ریاست اردوگاه آشویتس منصوب کردند و …

 

و اما اردوگاه آشویتس کجا بود؟

این اردوگاه که بزرگترین اردوگاه کار اجباری نازی‌ها شناخته می‌شود کشتارگاهی بیرحمانه برای قتل‌عام یهودیان نیز بود. اتاق‌های گاز با ظرفیت بالا هر روز جان تعداد زیادی از مردم بی گناه را می‌گرفت. این اتاق‌ها مجهز به لوله‌های دکوری آب برای فریفتن قربانیان بود و به قربانیان گفته می‌شد برای حمام کردن و ضدعفونی به این اتاق‌ها منتقل می‌شوند! قبل از ورود این افراد به اتاق گاز موهای آن‌ها را می‌تراشیدند و دندان‌های طلای آنان را درمی‌آوردند و تحویل رایش سوم می‌دادند و چربی حاصل از سوزاندن آن‌ها را برای صابون سازی می فروختند.

در کتاب شهر فرنگ اروپا به همین ساختن صابون از چربی قربانیان اشاره شده‌است و حتی داستان غم‌انگیز سربازی می‌خوانیم که می‌فهمد معشوقه‌اش در یکی از همین کشتارها کشته شده‌است و نویسنده کتاب با طنزی تلخ می‌گوید چه بسا صابون ساخته‌شده از چربی بدن معشوقه به تن سرباز ناکام خورده باشد. در مورد این کتاب در مجله اینترنتی یادداشتی نوشته‌ایم که می توانید با یک کلیک آن را بخوانید.
بگذریم و برگردیم به آشویتس. آخرین نکته ای که می توان گفت این است که تا پایان کار این اردوگاه تخمین زده شده‌است حدود دو ونیم میلیون نفر قتل‌عام شده‌اند.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود