ژرژ پروسپه رمی ‏(۲۲ مه ۱۹۰۷ – ۳ مارس ۱۹۸۳), مشهور به هرژه یا اِرژه، نویسنده و کاریکاتوریست بلژیکی بود. او ارژه را از حروف اول نام خانوادگی و نام کوچکش وام گرفته بود.

شهرت او به دلیل آفرینش مجموعه کتاب‌های ماجراهای تن‌تن است که از نامدارترین، پرطرفدارترین و پرخواننده‌ترین آثار کمیک (مصور) دنیا به حساب می‌آید.

هرژه پس از ترک مدرسه به عنوان گرافیست مشغول به کار شد و سپس از این توانایی و نیز استعداد نویسندگی‌اش در خلق مجموعه داستان‌های مصور «تن‌تن» بهره گرفت. اولین داستان از این سری با عنوان «تن‌تن در سرزمین شوراها» با نگاهی انتقادی به اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۰ بصورت هفتگی در صفحه‌ی کودکان یک روزنامه‌ی بلژیکی چاپ می‌شد. کیفیت داستان و طرح‌های این اثر به دلیل اینکه اولین اثر هرژه بود از سایر داستان‌های تن‌تن که پس از آن به چاپ رسید بسیار پایین‌تر است، با اینجال موفقیت‌اش آنقدر زیاد بود که هرژه را به ادامه‌ی کار ترغیب کرد و او تا پایان عمر به خلق ماجراهای تن‌تن ادامه داد.

TinTin-adventires

هرژه برای نوشتن ماجراهای تن‌تن از واقعیت‌های تاریخی استفاده می‌کرد و آنها را پس از تحقیقات بسیار می‌نوشت. او شخصیت‌های خیالی بسیاری خلق کرد تا در کنار تن‌تن داستان را جلو ببرند، از جمله کاپیتان هادوک، پروفسور تورنسل و دوپونت‌ها. این ویژگی‌ها و نیز طنز شیرین و تصویرسازی‌های بامزه و جذاب باعث شد تا آفرینش‌های هرژه بسیار مورد استقبال و ستایش منتقدان و عامه‌ی مردم اعم از پیر و جوان قرار بگیرند و فیلم‌ها، کارتون‌ها، نمایش‌ها و بازی‌های کامپیوتری بسیاری بر اساس آن‌ها ساخته شود.

TinTin-adventires-1

از پرطرفدارترین داستان‌های مجموعه‌ی تن‌تن می‌توان به «سیگاری‌های فرعون»، «گل آبی»، «گوش شکسته»، «عصای اسرارآمیز»، «گنج‌های راکام»، «ماجرای تورنسل» اشاره کرد.

هرژه در سال ۱۹۸۳ از دنیا رفت و با مرگ وی، آخرین کتاب تن‌تن به نام «تن‌تن و هنر الفبا» ناتمام ماند. این کتاب توسط برخی از هنرمندان مشهور به پایان رسید اما نتیجه هرگز طرفداران هرژه را راضی نکرد. طبق وصیت وی، هیچ هنرمند دیگری حق خلق داستان جدیدی از تن‌تن را نداشت، و با مرگ هرژه، تن‌تن هم به پایان رسید.

گفته می‌شود که هِرژه در اواخر عمرش از «تن‌تن» به خاطر فشاری که در تمام عمر کاری‌اش بر رویش گذاشته بود، تنفر پیدا کرده بود. او نقاشی‌هایی می‌کشید که به نوعی تنفرش را از تن‌تن بروز بدهد و در یکی از آنها تن‌تن را به صورت ارباب و خود را به شکل برده نمایش داده است.

از دیگر آثار هرژه می‌توان به ماجراهای ژو، زت و ژوکو، کوییک و فلوپ، و ماجراهای پوپول اشاره کرد که البته سایه‌ی تن‌تن باعث شد تا زیاد دیده نشوند.

و اما پیشنهاد ۳۰بوک:
اگر تا به حال کتاب‌های تن‌تن را مطالعه نکرده‌اید، می‌توانید تمام ماجراهای زیبا و خواندنی تن‌تن را در قالب یک مجموعه‌ی چهار جلدی که به همت انشارات قدیانی چاپ شده است، خریداری کنید.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود