انبوهی جنازه پوسیده تلوتلوخوران بر درهای شیشه‌ای یک مرکز خرید می‌کوبند.
پلک‌های زنی از وجد می‌لرزند در همان‌حال که اشراف‌زاده‌ای خون‌آشام گلوی او را با دندان‌های تیزش سوراخ می‌کند و خونش را می‌مکد.
دکتری پای خود را، در تلاش برای فرار از دست شکنجه‌گری روانی، اره می‌کند.

تصور کنید در حال تماشا یا مطالعه‌ی یکی از این صحنه‌ها هستید. چه احساسی دارید؟
تند شدن ضربان قلب، عرق کردن، لرزیدن، حبس شدن نفس و…

ترس احساس آشنایی‌ست که انسان از ابتدای خلقتش با آن عجین شده و چه بسا بقایش را مدیون آن است. حسی سرچشمه گرفته از حالات وجودی خاص هرکس و تاثیرات دنیای بیرونی که ناخوشایند اما طبیعی است. با این وجود هستند کسانی که بیشتر از اینکه این ناخوشایندی به چشمشان بیاید، هیجان این حس جذبشان می‌کند و از آن لذت می‌برند. به همین دلیل از هر طریقی که بتوانند خود را درگیر موقعیت‌هایی می‌کنند که ترس در آن‌ها نقش پررنگی داشته باشد. یکی از این موقعیت‌ها تماشای فیلم‌های ترسناک است. فیلم‌هایی در ژانر وحشت.

ژانر وحشت قدمتی به درازای تاریخ سینما دارد و ازاولین فیلم‌ها تا به امروز سیری تکاملی داشته است. فیلم‌های ژانر وحشت، معمولا از پرمخاطب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما به شمار می‌روند و از همان ابتدا مخاطبینشان را زهره ترک یا میخکوب می‌کردند. این فیلم‌ها در واقع به سراغ ترس‌ها، کابوس‌ها و یا خیالات مشمئزکننده بیننده می‌روند و با به کارگیری عناصری مثل: ارواح، خون آشام‌ها، موجودات فرازمینی، هیولاها، زامبی‌ها یا حتی انسان‌های روانی، سادیسمی یا مازوخیسمی ترس را به بیننده القا می‌کنند و داستان را پیش می‌برند.
شما هم اگر از طرفداران این ژانر هستید و یا قصد دارید با این ژانر بیشتر آشنا شوید با معرفی کتاب امروز با ما همراه باشید.

Nosferatu

کتاب ژانر وحشت یازدهمین کتاب از مجموعه کتاب‌های سینمایی نشر بیدگل است که به تازگی منتشر شده و ژانر وحشت را به تفصیل و با بهره‌گیری از فیلم‌هایی که در این ژانر ساخته شده مورد بررسی قرار داده است.

این کتاب در تلاش است با تبیین مشخصه‌های بارز این ژانر و علل ماندگاری و پرطرفدار بودنش در بین مخاطبان، به کاوش در سیر تحول فیلم‌های این ژانر و چگونگی کارکرد آن و تکنیک‌هایش در برانگیختن رعب، وحشت، و انزجار در بیننده بپردازد. بریجید چری استاد و مدرس سینما در دانشگاه سنت ماری، نتیجه پژوهش‌ها و مطالعاتش را در زمینه‌ی سینمای وحشت در این کتاب جمع آوری کرده و این ژانر را از دیدگاه اندیشمندانی همچون فروید، لکان، کریستوا، و بسیاری دیگر مورد بررسی قرار داده است.

وی همچنین در پژوهشش آثار ارزشمند سینماگران صاحب سبک این ژانر را  همچون هیچکاک، کراننبرگ، رومر، و دیگر اساتید نوآور و فیلم‌های ماندگاری همچون نفرین فرانکشتاین، شب‌مردگان زنده کلبۀ وحشت، نوسفراتو، کَندی مَن، پروژه جادوگر بلر، اره و بسیاری دیگر را نیز از قلم نینداخته است.

این کتاب در چهار فصل نوشته شده و نویسنده در آن به چند سوال اساسی پاسخ داده است:

  • وحشت چیست؟
  • سازوکار وحشت از چه قرار است؟
  • وحشت برای چه خوشایند است؟

و در آخر نیز نگاهی به تصاویری که ژانر وحشت و جامعه از یکدیگر ارائه می‌دهند دارد.

باهم نگاهی به صفحاتی از کتاب بیندازیم:

ZHANRE-VAHSHAT2
ZHANRE-VAHSHAT1
ZHANRE-VAHSHAT3

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود