پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / متن و حاشیه / سایه‌نویس کیست و چه می‌کند؟

سایه‌نویس کیست و چه می‌کند؟

سایه‌نویس معادل  Ghostwriter در زبان انگلیسی است. اما اصلا سایه‌نویس کیست و چه می‌کند؟

  • سایه‌نویس یا نویسنده‌ در سایه نویسنده‌ای است که به ازای پول کتاب می‌نویسد اما کتاب به نام فردی که به او سفارش داده چاپ می‌شود.
  • سایه‌نویس‌ها اغلب برای سیاستمداران، سلبریتی‌ها و فوتبالیست‌ها کتاب می‌نویسند.
  • یکی از پرکاربردترین ژانرها برای سایه‌نویسی زندگی‌نامه‌نویسی است. البته در برخی موارد ویراستار یا حتی یک سایه‌نویس حرفه‌ای می‌تواند کیفیت کار را بالا ببرد. مثلا فوتبالیست‌هایی که زندگی‌نامه خود را می‌نویسند به این کمک نیاز دارند که کسی به آن‌ها بگوید چه بنویسد و چطور روایت کند.

چند مثال:

  • کتاب‌هایی که به نام دونالد ترامپ چاپ شده‌اند کار سایه‌نویس‌ها است. حتی یکی از این سایه‌نویس‌ها ترامپ را رسوا کرده است.
  • مرحوم احمد شاملو هم در برهه‌ای از زندگی خود گونه‌ای سایه‌نویسی را تجربه کرده است. شاملو برای برخی از فیلم‌های موسوم به فیلم فارسی مخفیانه فیلمنامه نوشته است.
  • سایه‌نویسی در موسیقی هم وجود دارد. چه در قالب ترانه چه حتی نوشتن ملودی آهنگ. موتسارت برای افراد پولدار چند قطعه نوشته که به نام خودشان جا زده‌اند.

و اما یک هشدار
در جامعه ما فارغ‌التحصیلان زیادی بیکار هستند. این خطر وجود دارد که خیلی از آن‌ها سایه‌نویسی را برای گذران زندگی انتخاب کنند. و البته دانشجویان تنبلی هم هستند که به دنبال سایه‌نویس هستند. همین نویسندگان پایان‌نامه که سر هر کوی و برزن آگهی تبلیغاتی‌شان را شاهدیم اگر سایه‌نویس نیستند پس چه هستند؟

هومن حمدان

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

جادوی مداد رنگی

کتاب در بَر و مداد رنگی در کَف و تمرکز حواس به کام چند سالی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *