سلام ۳۰بوکی‌های عزیز
تقریبا یک هفته از اتمام نمایشگاه کتاب می‌گذرد و حالا می‌توانیم مروری بر پرفروش‌های ۳۰بوک پس از نمایشگاه داشته باشیم. از شش عنوان که برای این یادداشت انتخاب کرده‌ایم سه عنوان در نمایشگاه عرضه شده‌اند. اول از این سه عنوان شروع کنیم.

کمتر کسی است که گنجشکک‌اشی‌مشی را نشنیده باشد. فرهاد مهراد خواننده‌ی معروف و صد البته محبوب موسیقی پاپ سهم بسزایی در خاطرات چند نسل دارد. آهنگ‌های وحدت، جمعه، گنجشکک‌اشی‌مشی و سقف بارها از رسانه‌های مختلف پخش می‌شوند. کتاب چون بوی تلخ خوش کندر کتاب بسیار خوبی درباره فرهاد است. چه فرهاد را بشناسید چه نه از خواندن این کتاب واقعا لذت خواهید‌برد.

چون بوی تلخ خوش کندر

کتاب «چون بوی تلخ خوش کندر» اثر وحید کهندل زندگی‌نامه فرهاد مهراد خواننده و موزیسین ایرانی است و آن‌طور که در کتاب گفته شده است نویسنده در این اثر در پی گفتن از موسیقی و سبک کارهای این خواننده نیست؛‌ بلکه فرهاد مهراد را در قامت یک انسان روایت می‌کند و از سرگذشت و زندگی‌اش می‌گوید. پیش از این آثاری درباره زندگی این نوازنده منتشر شده بود اما شکی در صحت آن‌ها بود و همین دلیلی شد تا کهندل دست به نگارش این کتاب بزند.
نویسنده در این کتاب از کودکی فرهاد مهراد شروع می‌کند و زندگی‌اش را روایت می‌کند. از علاقه‌اش به موسیقی می‌گوید و هوش سرشاری که در فراگیری این هنر داشت. همچنین از دوران مدرسه او می‌گوید برخی از کارنامه تحصیلی این خواننده را به نمایش می‌گذارد.
رفته رفته شرایط زندگی فرهاد در دوران جوانی‌اش را باز گو کرده و شرکت در گروهای موسیقی مختلف و اجرا در مکان‌ها گوناگون را بیان می‌کند. پس از آن نیز به روایت حضور مهراد در گروه‌های مختلف موسیقی می‌پردازد. نویسنده در بخشی از کتاب هم به خوانندگی فرهاد پیش از انقلاب می‌پردازد، زمانی که آهنگ فیلم‌ رضا موتوری ساخته مسعود کیمیایی را خواند و درِ دیگری در زندگی‌اش گشوده شد. در ادامه نیز کارهای بعدی این خواننده را در برهه‌های مختلف زندگی‌اش نشان می‌دهد.
در این کتاب شاهد اسکن برخی یادداشت‌های فرهاد مهراد، برخی حاشیه‌نویسی‌ها در گوشه و کنار کتاب‌های مختلف از جمله قران که بر قسمتی از ترجمه آن ایراد گرفته است و عکس‌هایی از دوران مختلف زندگی او هستیم. در میانه کتاب نیز عکسی از پوستر فیلم رضا موتوری و پوستر چند اجرای این خواننده می‌بینیم؛ در پایان کتاب «چون بوی تلخ خوش کندر» نیز شاهد عکس‌هایی هستیم که مهراد با دوربین خود برداشته است. او علاوه بر موسیقی به عکاسی هم علاقه داشت نویسنده در بخشی از کتاب هم داستان‌هایی از زندگی فرهاد مهراد را روایت می‌کند.

لینک خرید این کتاب

کدام یک از ما است که از پیکان خاطره‌ای نداشته‌باشد. پیکان از کجا آمد و به کجا رفت؟

پیکان سرنوشت ما

کتاب «پیکان سرنوشت ما» با بهره‌گیری از خاطرات و نوشته‌های احمد خیامی به روایتی پرتفصیل و با جزئیات از گوشه‌هایی از تاریخ صنعت و اقتصاد ایران اشاره می‌کند، روایتی از آن روزها که کوشش و تلاش در حوزه سیاست چندان چنگی به دل نمی‌زند اما از آن سو در عرصه صنعت برخی پیگیری‌ها به ثمر نشست و تکاپوهایی در آن به نسبت به سایر حوزه‌ها مفید واقع شد و احمد خیامی به همراه برادرش محمود خیامی دست به تحرکاتی در عرصه صنعت و اقتصاد زدند و کارخانه ایران ناسیونال را راه انداختند و در کنار آن پیکان، مشهورترین ماشین ایرانی را تولید کردند.

کتاب «پیکان سرنوشت ما» روایتی با جزئیاتی بسیار و گاه تخصصی در حوزه صنعت و اقتصاد است که در عین تخصصی شدن اطلاعاتی درباره جامعه به خواننده می‌دهد که به جذابیت کتاب می‌افزاید و از روزگاری می‌گوید که احمد خیامی در مشهد چشم به جهان گشود و در خانواده‌ای مذهبی با جدی مشروطه‌خواه و تحول‌خواه رشد و نمو یافت. در عین حال آنچه که بعدها سهم مهمی در زندگی خیامی بازی کرد، ماشین پیکان ریشه در کسب کار پدرش داشت، پدر خیامی در دوران پیشا تجدد کاروانسراداری بود که پس از تحول و تغییر در احوال روزگار، کاروان‌سراداری را با گاراژداری تاخت زد و وارد دنیای ماشین شد و همین نقطه تحولی در زندگی فرزندانش شد.
خیامی در روایتش سخن را از شهر مشهد، جاده‌ها و حمل و نقل شهر آغاز می‌کند؛ جزئیات مستند به آمار را درباره سیستم حمل و نقل و تعداد درشکه و ماشین در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و از شکل‌گیری آرزوی خود و برادرش در ساختن وسیله‌ای می‌گوید که متناسب با تحولات شهری و فراتر از اسب، گاری و دوچرخه بود، وسیله‌ای به نام اتومبیل که با ایده خیامی‌ها «پیکان» نام گرفت و گویی شهرهای ایران آن را کم داشت تا قدری تندتر به سمت تجدد پیش برود.

لینک خرید این کتاب

و اما مایکل جکسون

ماه نورد

هر گاه صحبت از استعدادهای خدادادی در سبک موسیقی پاپ می شود، نام مایکل جکسون در بالای لیست می‌درخشد. او را با حرکات خاص و خلاقانه‌اش، آهنگ‌های معروف و تکرار ناشدنی‌اش و البته زندگی پر سر و صدایش می‌شناسند. مایکل جکسون و زندگی‌اش از نظر هر کدام از ما جلوه‌ای متفاوت دارد، عده‌ای او را فردی مهربان، صلح‌جو و با استعداد می دانند، و عده‌ای دیگر به هیچ عنوان این‌گونه فکر نمی کنند و حتی تصویر ذهنی ناخوشایندی از این مرد دارند.
اما چقدر او را می‌شناسید؟
چه کسی بهتر از شخص مایکل جکسون می تواند زندگی‌اش را برای شما شرح دهد؟
پس از چاپ ماه نورد در سال ۱۹۸۸، این کتاب بلافاصله از طرف مجله‌های بریتیش‌تایمز، نیویورک‌تایمز و لوس‌آنجلس‌تایمز به عنوان پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب سال برگزیده شد و طی تنها چند ماه، حدود ۴۵۰۰۰۰ نسخه از این کتاب در چهارده کشور به فروش رفت.
فکر می‌کنم رسانه ها مرا فردی خودشیفته و مغرور جلوه داده‌اند و من از این کارشان واقعا تنفر دارم، چون من اصولا آدم کم‌حرفی هستم و نمی توانم راحت از خودم دفاع کنم وبگویم که فلان اخلاق را ندارم. حقیقت این است که من به شدت خجالتی هستم و همیشه از حضور در مصاحبه‌ها و و برنامه‌های تلویزیونی طفره می‌رم. هنگامی که انتشارات دابل دی ایده‌ی نوشتن این کتاب را بهم داد، من از این ایده که در کتاب شخصی خودم با مردم حرف بزنم و حقایق زندگی‌ام را به آن‌ها بگویم یعنی حرف‌های خودم و صدای خودم و نه کس دیگر بسیار استقبال کردم. امیدوارم این کتاب بسیاری از سوتفاهم‌هایی که توسط رسانه‌ها میان من و شما ایجاد شده بود را بر طرف کرده‌باشد.

لینک خرید این کتاب

و حالا سه کتاب دیگری که مدت‌هاست در لیست پرفروش‌ها همیشه حاضر بوده اند.
جنایت و مکافات، تختخوابت را مرتب کن و لذات فلسفه این هفته هم عرض اندام کردند.

جنایت و مکافات

میل به مطالعه رمان کلاسیک هنوز هم در ۳۰بوکی ها قوی است.

 

 

 

 

لینک خرید این کتاب

تختخوابت را مرتب کن۳۰بوکی ها بنا بر سنت همیشگی خود همیشه جایی برای کتاب‌های خودشناسی در سبد خرید کنار می‌گذارند.

 

لینک خرید این کتاب

 

لذات فلسفه

کتابی فوق‌العاده شیرین و روان در باب فلسفه. باز هم ثابت شد که ۳۰بوکی‌ها اگر با کتابی فلسفی که به درد زندگی‌شان بخورد مواجه شوند از خرید آن غافل نمی‌شوند.

 

 

 

لینک خرید این کتاب

 

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود