قبر و تابوت سروانتس، نویسنده‌ی بزرگ اسپانیایی و خالق دن کیشوت، که به مدت چهارصد سال گم شده بود چند سال پیش در صومعه‌ای در مرکز بخش قدیمی از شهر مادرید کشف شد.

میگل د سروانتس در ۲۹ سپتامبر سال ۱۵۴۷ در الکالا د هنارس در اسپانیا به دنیا آمد و در تاریخ ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ در ۶۸ سالگی در مادرید از دنیا رفت.

بر اساس اسناد، جسد سروانتس بعد از مرگ در صومعه‌ی پابرهنگان تثلیث دفن شد اما سپس ظاهرا گم شده بود.

این صومعه در اواخر قرن شانزدهم زمانی که سروانتس در پی یک جنگ به اسارت گرفته شده بود، برای آزادی وی باج پرداخته و در آزادی‌اش کمک کرده بود. روی لوحی سنگی در این صومعه این ماجرا به شکلی روایت شده است. در قرن هفدهم این صومعه به همراه استخوان‌های سروانتس به محل فعلی انتقال یافت اما محل دقیق قبر این شخصیت ادبی ممتاز، به دست فراموشی سپرده شد.

سروانتس در دوران زندگی‌اش گرفتار اسارت، سرکوب و فراموشی شد و آثار ادبی‌اش چنان که باید مورد توجه قرار نگرفت. و اینکه پس از مرگش نیز تا قرن‌ها کسی به فکر یافتن او نیافتاد، بسیار ناعادلانه بود.

در سال ۲۰۱۴ تلاش‌ها برای کاوش قبر این نویسنده آغاز شد. اسکن‌های سه بعدی و دستگاه‌های رادار مخصوص به خدمت گرفته شد تا محل دقیق برای حفاری تعیین شود. در عمق این صومعه دخمه‌هایی وجود دارند که طی دهه‌ها کسی قدم به آنها نگذاشته بود.

 

در شروع حفاری، بقایای اجساد حدودا ۳۰۰ کودک یافت شد. در عمق دیوارها، باقی مانده‌ی اجساد بزرگسال بسیاری کشف شد که همراه با سروانتش از ساختمان قدیمی به این محل منتقل شده بودند. تعیین اینکه کدام استخوان‌ها متعلق به سروانتس است بسیار دشوار بود چرا که هیچ عضو شناخته‌ شده‌ای از خانواده‌ی این نویسنده وجود نداشت که بتوان از نمونه‌ی دی‌ان‌ای او استفاده کرد. سروانتش در نبرد لپانتو گلوله خورده و زخمی شده بود اما پس از گذشت‌ قرن‌ها نمی‌شد از جای گلوله بر استخوان‌های او برای تشخیص جسدش استفاده کرد. با اینحال پژوهشگران اطمینان خاطر دادند که خالق دن کیشوت را یافته‌اند. اما مقدار کم استخوان‌های کشف شده باعث شد تا برخی از اسرار زندگی او از جمله دلیل مرگش کشف نشده باقی بماند.
در سال ۲۰۱۵ باقی مانده‌ی استخوان‌های سروانتس در همین صومعه به شکل رسمی دوباره دفن شد و مقبره‌ی او برای بازدید به روی عموم بازگشایی گردید.

سروانتس را پدر داستان نویسی مدرن می‌دانند. رمان مشهور «دُن کیشوت» او از پایه‌های ادبیات کلاسیک اروپا است و بسیاری از منتقدان از آن به عنوان اولین رمان مدرن و یکی از بهترین آثار ادبی جهان یاد کرده‌اند. دون کیشوت داستان مرد سالخورده‌ای است شیفته‌ی جوانمردی و دلاوری که سوار بر اسب خود به نام روسینانته و همراه با خدمه وفاداراش سانچو پانزا به جستجوی ماجرا می‌رود.

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود