از آن طرف جواد ظریف آمد، از اتاقی کوچک در راهروی شورای امنیت سازمان ملل ( جایی که گمانم تنها یک میز و چند صندلی در آن بود) و طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده، از این طرف من آمدم، از اتاقی دیگر در جهت مخالف آن. و این نخستین دیدار وزرای امور خارجه ایران و آمریکا پس از حدود ۴۰ سال بود.

 

فصل هجدهم کتاب زندگی نامه جان کری اینگونه آغاز شده است. ماجرای صحنه‌آرایی برای مواجهه با وزیر امور خارجه ایران.

جان کری برای ما ایرانی‌ها نامی آشنا و پراهمیت است. وقتی هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۳ از وزارت خارجه آمریکا استعفا داد و جان کری بر صندلی او نشست مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا و ۴ کشور دیگر هم در آستانه برگزاری بود. یک طرف میز کری بود و سایر مذاکره‌کنندگان و آن سوی دیگر هم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به همراه هیات مذاکره‌کننده.
یادداشت‌ها و خاطرات جان کری اگرچه به این دلیل برای ما بسیار مهم تلقی می‌شود، اما سایر ویژگی‌های او هم باعث شده تا به کاراکتری مهم در خود آمریکا تبدیل شود.

کتاب هر روز موهبتی است روایت مفصل جان کری از زندگی شخصی و سیاسی خود است.

خود جان کری در مورد این کتاب می‌نویسد که دلش نمی‌خواسته است مجموعه ای از اسناد و روایت‌های مستند به خورد مخاطب بدهد، بلکه هدفش این بوده که شیوه زندگانی خود را وصف کند.

اما چگونه؟

با سخن گفتن و نوشتن از اولین مبارزات سیاسی‌اش تا درگیری‌های انتخاباتی. از کودکی‌اش تا تلاش‌هایش در زندگی برای مبازره با برافروخته شدن آتش جنگ. چه جنگ ویتنام چه جنگی که ممکن بود با ایران دربگیرد.

انتشارات پارسه ترجمه کتاب را در ۷۳۴ صفحه با کاغذ بالک و جلد بسیار خوب همراه با کاور چاپ کرده است. کتاب را یک مترجم خوب ترجمه کرده است. قیمت کتاب به نسبت حجم و کیفیت خوب چاپ، بسیار خوب و مناسب است. در آخر کتاب نیز نمایه بسیار راهگشایی تنظیم شده است و می توان با یک مراجعه سریع به هر اسمی که دلمان می خواهد بدانیم جان کری در مورد آن شخص یا کشور یا حتی نهاد سیاسی یا نظامی چه گفته است، سر بزنیم و صفحه‌اش را پیدا کنیم و بخوانیم. به طور مثال می توانیم با جستجوی نام جواد ظریف دریابیم که با سر زدن به صفحات ۶۱۹ تا ۶۶۲ می توانیم در مورد مراوادت سرنوشت‌ساز جان کری و جواد ظریف بخوانیم. گفتگوهای دیپلمات‌های دو کشوری که هرگز در چهل سال قبل از این دور مذاکرات در چنین سطحی با هم تماس نداشته‌اند.

این تنها بخش خواندنی کتاب برای ما ایرانیان نیست. شاید برایمان مبارزه با سرطان، مبارزه انتخاباتی با جرج بوش پسر در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری‌اش و صدها واقعه دیگری که جان کری روایت می‌کند خواندنی و جالب باشد. بیخود نیست که واشنگتن پست در مورد این کتاب نوشته است که: با خواندن این کتاب می‌فهمیم که پیش تر چیز زیادی از تاریخ معاصر آمریکا نمی‌‌دانسته‌ایم.

و اما چرا اسم کتاب یک سیاستمدار کارکشته این است؟
از زبان خودش بشنویم.

 

این کتاب برای این نوشته‌شده که نشان دهد همیشه حقایقی تلخ‌تر و سخت‌تر از باختن یک بحث یا یک جدال انتخاباتی وجود دارند: از این بدتر این است که بنشینی و موهبت یک روز تمام را نادیده بگیری و از به دوش‌کشیدن مسئولیت و دشواری شانه خالی کنی.
این کتاب قصه من است و راهی که که در این سال ها پیموده‌ام و ایمانی که به موهبت این روزهای پیاپی داشته‌ام.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود