شما هم مثل ما فکر می‌کنید مدتی‌ست جای معرفی کتاب‌هایی از خانواده ادبیات فانتزی در مجله ۳۰بوک خالی‌ست؟

اگر با ما هم نظر هستید این مطلب را دنبال کنید. ما قصد داریم به مناسبت شروع تابستان و اوقات فراغت بیشتری که در راه داریم، شما را به مهمانی خیال و فانتزی دعوت کنیم. شرکت در این مهمانی محدودیت سنی ندارد. چرا که جذابیت ادبیات فانتزی سن و سال نمی‌شناسد و بزرگ و کوچک را درگیر خودش می‌کند.

برای شروع تصمیم گرفتیم سروقت نشری برویم که آوازه کتاب‌های فانتزی‌اش در بین علاقه‌مندان این ژانر حسابی پیچیده است و به عنوان اولین قدم مجموعه‌ای سه جلدی از یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های این نشر (نشر ویدا) را برای معرفی انتخاب کردیم.

اما بد ندیدیم قبل از معرفی این مجموعه، تعریف مختصری از ادبیات فانتزی را هم برایتان بیاوریم. شاید شما از دنبال‌کنندگان این ادبیات نباشید و با مطالعه این مطلب کمی جذب دنیای فانتزی شوید.

ادبیات فانتزی، نوعی از ادبیات است که ما را با خود به دل هیجان و خیال می‌برد و وادارمان می‌کند به تصور کردن. این ژانر ادبیات تقریبا هر نوع داستانی که درون‌مایه‌ای از جادو و فراطبیعی بودن دارد را در برمی‌گیرد و قوانین معمول دنیای ما را دگرگون می‌کند. در ادبیات فانتزی هر آنچه که در دنیای ما معمولی است غیر معمول و هر آنچه در دنیای ما غیر معمول است معمولی می‌شود.

گویی جسارت موجود شدن هرآنچه که در دنیای واقعی ناموجود است را به ما می‌دهد. داستان‌های این ژانر ممکن است در دنیایی خیالی رخ بدهند و یا جادویی پنهان شده در دل دنیای واقعی باشند. فضای جادوگری، موجودات عجیب، خیال پردازی، عناصر خیالی و.. از مشخصه‌های دیگر این ژانر هستند. اگر بخواهیم چند شاهکار از این ادبیات را نام ببریم قطعا هری پاتر، ارباب حلقه‌ها و سرگذشت نارنیا اولین اسامی هستند که به ذهنمان می‌رسند.

و حالا برویم سراغ معرفی مجموعه غیرزمینی :

سه جلد این مجموعه که بیشتر برای نوجوانان و بزرگسالان مناسب است به ترتیب به شرح زیر هستند:

۱- غیرزمینی   ۲- مقدس   ۳- بی کران

این مجموعه سه جلدی داستان زندگی دختری به نام کلارا گاردنر را روایت می‌کند که از مادری نیمه فرشته و پدری انسان زاده شده و به تازگی در سنین نوجوانی، ماموریتی به او الهام شده است. این ماموریت در اصل دلیل روی زمین بودن کلاراست و او را به وضوح از انسان‎های اطرافش متمایز می‌کند. کلارا به واسطه این خون فرشته‌ای که در رگ‌هایش جاریست، از دیگر انسان‌ها باهوش‌تر، قدرتمندتر و سریع‌تر است. او در تصاویری که از ماموریتش به او الهام می‌شود پسری را می‌بیند که حس می‌کند وظیفه نجات  پسر بر عهده اوست.

کلارا در مسیر این ماموریت عاشق می‌شود، خطرات بزرگی را پشت سر می‌گذارد و در تقابل بین پیروی از قوانین و گوش فرا دادن به ندای قلبش اسیر می‌شود. وی به مرور آموزش می‌بیند چگونه با این ماموریت رو به رو شود و در این میان یکی از عزیزانش را نیز از دست می‌دهد. با اتفاقاتی که در این مدت برای کلارا میفتد وی به خوبی در می‌یابد که هرگز قرار نیست زندگی معمولی داشته باشد و ماموریتش و اتفاقاتی که از پس آن برایش میفتند با او همراه خواهند بود. در آخرین جلد این مجموعه کلارا باید یکبار برای همیشه درمورد سرنوشتش تصمیم بگیرد.

در سه جلد این مجموعه شاهد روند زندگی کلارا گاردنر و اتفاقات عادی و غیرعادی که به مرور زمان و در بستر انجام ماموریتش برای او میفتند هستیم. گویی نویسنده مخاطب را نیز در فراز و نشیب زندگی یک فرشته‌واره با خود همراه می‌کند و خواننده نیز پذیرای این همراهی است. انگار نه انگار که تعریفی از فرشته‌واره در دنیای واقعی ما وجود ندارد!

ما مطالعه این مجموعه را از آن جهت به شما پیشنهاد می‌دهیم که دریچه‌ایست برای ورود به دنیایی متفاوت و جذاب. اگر دست تخیلتان را در دستان این داستان بگذارید و پیش بروید قطعا دنیای جذابی را تجربه خواهید کرد.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود