شاید واقعا دلتان بخواهد یک بار هم شده متن سفرنامه ناصر خسرو را بخوانید و لذت ببرید. حتما به این هم فکر کرده‌اید که در هنگام مطالعه با چه مشکلاتی که مواجه نخواهید شد. کلمات سخت، تعابیر و اسامی نامانوس و اشاره به وقایعی که ما خبری از آن نداریم.

سفرنامه ناصرخسرو از کتب قدیم و مفید و ارزتده نثر فارسی و در عین سادگی، بسیار شیرین و جذاب است. ناصر خسرو درین سفرنامه عجایبی را که دیده بیان کرده است، و بدین سبب کتاب وی علاوه بر ارزش ادبی حاوی معلومات گوناگون در باب احوال ممالک اسلامی و مسائل مختلف اجتماعی و دینی در مصر و شام و عراق و حجاز است. نکته جالب این سفرنامه پرهیز ناصرخسرو از نشان دادن گرایش های مذهبی و سیاسی خویش در این متن است

در این مورد خاص، ما بی‌درنگ سفرنامه ناصرخسرو با مقدمه و ویرایش جعفر مدرس صادقی را پیشنهاد می‌دهیم. این نویسنده بزرگ معاصر حداقل دو دهه است که مشغول کاری است کارستان. متن‌های کلاسیک نثر را با پاراگراف‌بندی و علامت‌گذاری برای هر مخاطبی قابل خواندن کرده است. تمام کلمات سخت متن را هم در پایان کتاب معنی کرده است و شما با مراجعه به این واژه نامه به راحتی می توانید ببینید کدام کلمه در کدام صفحه و کدام جمله به کار رفته است. سفرنامه ناصرخسرو آخرین عنوان چاپ شده از مجموعه بازخوانی متون کهن است که به همت نشر مرکز چاپ می شود.

خب پس دست به کار شوید. هیچ بهانه ای دیگر برای نخواندن سفرنامه ناصرخسرو قابل قبول نیست.

و اما  آنچه خود مدرس صادقی در مورد سفرنامه ناصرخسرو نوشته را با هم بخوانیم:

 

سفرنامه یک گزارش سرراست با زبانی ساده و بی‌تکلف از مشاهدات و شنیده‌های نویسنده‌ای است که با چشم و گوش باز از میان یک ردیف طولانی از واقعیت‌هایی که بر سر راهش بوده است عبور می‌کند. هیچ نشانه‌ای از تزئین کلام و هیچ تلاشی به منظور تحمیل هیچ چیز اضافی و غیر ضروری و نامربوطی در سرتاسر متن نمی‌بینید. به هر آن چه لازم بوده است بسنده کرده، از ابراز معلومات خودداری کرده و نترسیده است که مبادا داد سخن را نداده باشد و چیزی ناگفته بماند. مثل این که هیچ تصور و تصمیمی برای آن چه می‌خواهد بنویسد نداشته است و به همه‌چی خود به خود و بدون آن که هیچ الگویی در برابر خود داشته باشد رسیده است و درست به همین دلیل، رسیده است به یک دستاورد و الگویی که مال خودش است و هیچ نمونه مشابه دیگری ندارد. سفرنامه یک گزارش زنده‌ی دست اول است و به همین دلیل یک متن منحصر به فرد است که مثل ستاره‌ای در میان متون قرن چهارم و پنجم و ششم هجری و همه ی دوران ها می‌درخشد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود