سالیان زیادی از تبعید شیاطین به دنیای ممنوعه می‌گذرد. درختی باستانی و مقدس در تمام این سال‌ها محافظ دنیای انسان‌ها و قفلی بر راه خروج این دنیای ممنوعه بوده است. قرن‌ها از پی هم گذشت، گذشته جایش را به حال و حال جایش را به آینده داد. اینک آخرالزمان این دنیا فرارسیده؛ دنیای انسان‌ها رو به نابودی‌ست و تنها اثری ناچیز از آن باقی مانده است.

زمین به چهار قسمت تقسیم شده؛ چهار سرزمین با چهار قوم مختلف: انسان‌ها، الف‌ها، کوتوله‌ها و ارواح. درخت مقدس روز به روز فرسوده‌تر و ناتوان‌تر شده و این هشداری‌ست برای باز شدن پای شیاطین به این دنیا و نابودی چهار قلمرو. زمان اتحاد چهار سرزمین فرا رسیده؛ چرا که جنگی عظیم در راه است. آخرین رویارویی روشنایی و تاریکی یا همان «جنگ آخر الزمان».

در این میان تنها یک نفر است که می‌تواند از نابودی درخت مقدس جلوگیری کند ، ولی برای این‌کار نیاز به جادویی دارد که الف‌ها هزاران سال است از آن استفاده نکرده‌اند. او برای یافتن این جادو با کمک گروهی عازم سفری ماجراجویانه می‌شود. مبارزانی با یک هدف مشترک که در این مسیر جان کاه بارها اعتقاد و شجاعتشان مورد آزمایش قرار می‌گیرد. آن‎ها برای یک چیز می‌جنگند: پس گرفتن یا برای همیشه از دست دادن تنها چیزی که برایشان باقی مانده؛ دنیایشان.

سه گانه شانارا ، برخلاف دیگر داستان‌های تخیلی و حماسی، نه صحبت از گذشته می‌کند و نه جهانی فرای جهان ما. بلکه روایتی‌ست آینده‌نگرانه از خود ما. آینده‌ای نزدیک که تمدن انسانی در آن رو به هرج و مرج رفته و به مرور نابود می‌شود.

زمانی‌که نیروهای جنون و نفرت سراسر جهان را فراگرفته و آن را به نحوی تکان‌دهنده از کنترل خارج می‌کنند. آن دنیا شبیه دنیای امروز ما نیست، چرا که دیگر علم و فناوری به تنهایی برای بقای موجودات کافی نیستند، دنیا به چیزی فرای علم نیاز دارد که از گذشته می‌آید. و آن چیزی نیست جز جادو.

تنها جادوست که می‌تواند به کمک علم آخرین بقایای بشریت را نجات دهد. و این دقیقا نقطه اوج جذابیت این داستان است. هم‌آمیزی جنگ‌های هسته‌ای شیمیایی با دنیای هیجان‌انگیز جادو.

این سه‌گانه به قلم یکی از معروف‌ترین نویسندگان ژانر فانتزی، تری بروکس نوشته شده است. بروکس در نگارش این اثر به شدت تحت تاثیر رمان ارباب حلقه‌ها بوده و همین سبب شده تا تلفیقی هنرمندانه از دنیای امروزی و دنیای اساطیری داشته باشد. جذابیت ایده این رمان، آلفرد گوک و مایلز میلار دو کارگردان آمریکایی را نیز بر آن داشت تا با اقتباس از آن، سریالی در ژانر حماسی و فانتزی ساخته و جهانی را به تماشای روایتی از پایان جهان بنشانند.

در ایران نیز نشر ویدا اقدام به ترجمه و انتشار این اثر کرده و هر جلد این سه‌گانه را در دو کتاب به چاپ رسانده است.

شما نیز اگر از دنبال کنندگان ژانر فانتزی در ادبیات هستید پیشنهاد ما را به فال نیک گرفته و از مطالعه این سه‌گانه جذاب غافل نمانید.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود