«دولت ما جسمش را زندانی کرد، اما روحش آزاد ماند.»

_ ریچارد فلاناگان، رمان‌نویس استرالیایی

بهروز بوچانی، پناهجوی کُرد ایرانی، چند ماه پیش که به فهرست رقابت معتبر ادبی استرالیا راه یافت، تلفنی گفته بود نخستین کتابش را از شرایطی نوشته که خودش در آن بوده و با آن قصد داشت تا این سیستم را به چالش بکشد و به مردم حقیقت را بگوید. وی افزوده بود که پول انگیزه‌ی او برای نوشتن کتاب نبوده است.

هفته‌ی قبل او به عنوان برنده‌ی جایزه‌ی ادبی ویکتوریا معرفی شد که از جوایز معتبر ادبی استرالیا محسوب می‌شود.

این کتاب با عنوان «دوستی نیست جز کوهستان: نوشتن از زندان مانوس» موفق شد تا جایزه‌ی ادبی ویکتوریا را در بخش کتاب غیرداستانی و برنده‌ی اصلی از آن خود کند.

جایزه ویکتوریا به برنده‌ی اصلی خود ۱۰۰ هزار دلار اهدا می‌کند و سهم بخش برنده‌ی غیرداستانی آن ۲۵ هزار دلار است.

از آنجا که بوچانی هنوز در جزیره‌ی مانوس، بخشی از گینه نو پاپوآ زندانی است، مترجم او امید توفیقیان این جایزه را در مراسمی که برگزار شد دریافت کرد. پیام ویدیویی نویسنده‎ی کتاب در این مراسم پخش شد.

وی گفت: همیشه گفته‌ام به ادبیات و واژه‌ها باور دارم. معتقدم ادبیات این ظرفیت را دارد که تغییر ایجاد کند و ساختار قدرت را به چالش بکشد. ادبیات این قدرت را دارد که به ما آزادی ببخشد.

بوچانی ۵ سال است که در اسارت است و از زمانی که خاک اندونزی را ترک کرد تا به استرالیا برسد، دستگیر شد و در کمپ مانوس زندگی می‌کند. استرالیا با دریافت موافقت از گینه پاپوآ در سال ۲۰۱۳ آنهایی را که تلاش کرده‌اند تا به صورت غیرقانونی خود را به خاک استرالیا برسانند در این جزیره محبوس کرده است.

وی در این مدت قطعه‌هایی مشتمل بر احساستش را به زبان فارسی نوشته و آنها را با کمک واتس اپ برای توفیقیان فرستاده است و نتیجه کتابی شده که هیات داوری می‌گوید درک جدیدی از رفتارهای استرالیا و خود استرالیا به خواننده منتقل می‌کند.

هیات داوری این کتاب را یک موفقیت ادبی ویرانگر و متعالی خوانده است.

جایزه‌ی ادبی ویکتوریا از سال ۱۹۸۵ اهدا می‌شود.

این جایزه در بخش داستانی، غیرداستانی، نمایش، شعر و کودک و نوجوان هر دو سال یک بار برنده‌اش را انتخاب می‌کند و به هریک ۲۵ هزار دلار اهدا می‌کند.

از میان برندگان هر یک از این بخش‌ها در نهایت یک برنده انتخاب می‌شود تا جایزه‌ی اصلی ۱۰۰ هزار دلاری این رقابت را دریافت کند. به همین دلیل این جایزه گران‌ترین جایزه‌ی ادبی استرالیا هم هست.

دیگر برندگان امسال از این قرار هستند: در بخش ادبیات داستانی «مدونای کوهستان‌ها» نوشته‌ی الیس والموربیا، در بخش نمایش «گاهی قادر مطلق» به قلم کندال فیور، در بخش شعر «شیب» نوشته‌ی کیت لیلی، در بخش نوجوانان «گرفتن کلاغ سخنگو»، در بخش بومی «تابو» نوشته‌ی کیم اسکات، در بخش اثر منتشر نشده «کوکومو» نوشته‌ی ویکتوریا هانان و در بخش کتاب منتخب مردم «پوسته ترد» نوشته بَری لی.

منبع: خبرگزاری مهر

_ فروشگاه آنلاین کتاب

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود