چندی پیش به همراه دوستان بوک هارمونی مهمان جناب شمس لنگرودی بودیم و ایشان ضمن خواندن سطرهایی از رمان رژه بر خاک پوک این رمان و دفتر شعر کتاب موسیقی را امضا کردند. مخاطبان ۳۰بوکی استقبال گسترده‌ای از این دو عنوان با امضا جناب شمس لنگرودی داشتند و هر دو کتاب تنها در نصف روز تمام شد. بر اساس تقاضای مخاطبان بر آن شدیم تا دوباره از شمس لنگرودی خواهش کنیم برای ما تعدای دیگر از نسخه‌های کتاب‌هایشان را امضا کنند. شانس یار ما بود و فرصتی مهیا شد تا علاوه بر دو عنوان قبلی ایشان سه عنوان دیگر از کتاب‌هایشان را هم برای ما امضا کنند.

دو عنوان قبلی یعنی رژه بر خاک پوک و کتاب موسیقی در مطلب دیگری که ویدیوی گفتگو با شمس لنگرودی هست معرفی شده‌اند و با یک کلیک می‌توانید ویدیو را ببینید.

اما سه عنوان دیگر کتاب‌های پژوهشی شمس لنگرودی هستند. شاعران کمی هستند که دغدغه‌ی پژوهش در شعر را هم داشته باشند و شاید امثال شاملو و شمس لنگرودی استثنا باشند. خود شمس لنگرودی همیشه گفته است که در کارهای پژوهشی‌اش نمی‌خواسته یک کتاب تالیف کند و تکلیف امور را مشخص کند، بلکه نیتش رسیدن به پاسخ سوالاتی بوده که برای خودش پیش آمده‌اند. دنبال موضوع رفته است و بعد اگر رضایت خاطری به شخص خودش دست داده است این پژوهش‌ها را به عنوان کتاب هم در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.

و اما کتاب‌ها:

کتاب گردباد شور جنون
به نظر شمس لنگرودی، پیش از پیدایش شعر نو، نزدیک‌ترین شعر به زندگی روزمره‌ی مردم شعرهای این سبک بود. تلاش شمس لنگرودی در کتاب حاضر بررسی عمده‌ی نظرها و نظریات موافقان و مخالفان و رسیدن به درکی تاریخی از پیدایش سبک هندی ( سبک اصفهانی ) است.

کتاب شعر دوره بازگشت

شعر دوره‌ی بازگشت که به مکتب بازگشت شهرت دارد به قول نیما یوشیج محصول عجز تاریخی در دوره‌ای از فرهنگ و هنر ایران بود که از زوال صفویه تا برآمدن مشروطیت را در برمی‌گیرد. در کتاب‌های متعدد تاریخی از این دوره سخن به فراوانی رفته است. یکی از تفاوت‌های عمده‌ی کتاب حاضر با سایر نوشته‌ها، چگونگی شکل‌گیری شعر دوره‌ی بازگشت، طی سه دوره‌ی افشاریه، زندیه و قاجاریه در این کتاب است.

و بهترین زندگی‌نامه نیما یوشیج با عنوان: از جان گذشته به مقصود می‌رسد.

این کتاب مستند به نامه‌ها و اسناد مختلفی است و هنوز هم در زمینه‌ی شناخت نیما بی‌بدیل است.

هر سه کتاب سال‌ها بود که چاپ نمی‌شدند و متقاضیان بسیارشان روانه دست دوم فروشی‌ها بودند. اینک به همت نشر نگاه هر سه کتاب با چاپ و قیمت مناسب در اختیار علاقه‌مندان هستند.

این سه کتاب و رمان رژه بر خاک پوک و دفتر شعر کتاب موسیقی را می‌توانید با امضا شمس لنگرودی از سایت ۳۰بوک سفارش دهید.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود