احمدشاه مسعود از فرماندهان نظامی مجاهدین و وزیر دفاع اسبق افغانستان بود. او در جنگ‌های شوروی و جنگ‌های داخلی افغانستان نقش عمده‌ای داشت. نام احمدشاه مسعود تنها به مرزهای افغانستان محدود نمی‌شود. زمانی که تنها ۲۰ سال داشت وارد مبارزات علیه ارتش سرخ و طالبان شد و مقاومت علیه مستبدان را آغاز کرد. او به سرعت به چهره‌ای مشهور تبدیل شد و مجاهدین او را «شیر دره پنجشیر» نامیدند. مسعود روز ۱۸ شهریور ۱۳۸۰ (نهم سپتامبر ۲۰۰۱)، بر اثر انفجار انتحاری دو تروریست مظنون به ارتباط با شبکه القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در خواجه بهاءالدین ولایت تخار افغانستان کشته شد. پس از آن دولت افغانستان به او لقب «قهرمان ملی» را داد.

کتاب امروز ۳۰بوک، کتابی است راجع به این شخصیت.

«فرمانده مسعود»

‌ژیلا بنی‌یعقوب نویسنده‌‌ی «فرمانده مسعود» که درباره‌ی زندگی احمدشاه مسعود است، با نزدیکان، خانواده و دوستان این شخصیت برجسته مصاحبه کرده است. با آنها که ارتباط نزدیک و جدی با او داشته‌اند و نه با منتقدان و مخالفانش؛ چراکه این کتاب، تحلیلی درباره‌ی عملکرد فرمانده‌ مسعود یا نقد و بررسی کامل روش و منش او نیست، اما در اغلب مصاحبه‌ها سعی شده است سوالات منتقدان و مخالفان او به طور جدی مطرح شود و از مصاحبه‌شوندگان درخواست پاسخ شده است.

علاقه‌مندان مسعود در افغانستان زیادند اما در همین حال مخالفانش هم کم نیستند، برای اینکه هم نقدهای آنها از نظر دور نماند و هم به جنبه‌های مختلف زندگی مسعود توجه شده باشد، بسیاری از نقدها و سوالات تند مخالفان مسعود که گاهی حتی طرحش موجب ناراحتی دوستانش است، با آنها در میان گذاشته شده است. بنی‌یعقوب در این باره نوشته است: «پاسخ‌های متنوع مصاحبه‌شونده‌ها در برابر سوالات انتقادی‌ام می‌تواند شناختی از جنبه‌های گوناگون شخصیت مسعود در دوره‌های مختلف زندگی‌اش ارائه بدهد.»

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار و نویسنده این کتاب پیش از این نیز «افسوس برای نرگس‌های افغانستان» را که سفرنامه‌اش به نیمروز، کابل، دره پنجشیر و هرات است روانه بازار کتاب کرده است. بنیاد بین‌المللی رسانه‌های زنان در سال ۲۰۰۹ جایزه‌ی شجاعت در روزنامه‌نگاری را به ژیلا بنی‌یعقوب داد. او در سال ۲۰۱۰ نیز جایزه‌ی ویژه آزادی بیان گزارشگران بدون مرز را به‌دست آورد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود