گزارش ایبنا از استارتاپ‌های جدید در نمایشگاه سی‌ودوم؛
سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران با حضور ایده‌پردازان در حوزه فناوری و نشر رنگ و بوی استارتاپی به خود گرفته است. ایبنا در گزارشی به شرح فعالیت برخی از جدیدترین استارتاپ‌ها در حوزه نشر پرداخته است.

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، این بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی کشور برای اولین بار رنگ‌و‌بوی استارتاپی به خود گرفته است. ایده‌پردازان با حضور در آن به‌گونه‌ای می‌خواهند با ورود تکنولوژی و فناوری‌های حوزه نشر و کتاب، با ناشران سنتی همگام باشند. آن‌ها معتقدند ورود فناوری به عرصه نشر کمک شایانی به پیشرفت آن می‌کند و هیچگاه جایگزین آن نخواهد بود. شاید تنها بخش نمایشگاهی در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران بخش دیجیتال باشد چراکه اغلب با هدف نمایش نه فروش محصولات خود شرکت کرده‌اند تا مانند نمایشگاه‌های استاندارد به تعامل با دیگر ناشران بپردازند.

رسول رجایی، مدیر اجرایی بخش استارتاپ‌ها در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا درباره اولین حضور استارتاپ‌ها در این دوره از نمایشگاه گفت: استارتاپ‌هایی که در این دوره از نمایشگاه مستقر هستند با محوریت صنایع خلاق فرهنگی پذیرش شدند. اما چون فضای نمایشگاه کتاب محوریتش بر نشر و کتاب است، تاکید ما بر این بوده که استارتاپ‌های حوزه نشر به صورت ویژه مستقر شوند.

امسال فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک نیز در نمایشگاه و در بخش ناشران دیجیتال حضور دارد.

مدیر سایت و استارتاپ «سی‌بوک» درباره استاتاپ خود به خبرنگار ایبنا گفت: فروشگاه آنلاین کتاب «سی‌بوک» بیرون آمده از دل یک نشر است. با توجه به اینکه چندسالی است حجم وسیعی از فروش محصولات فرهنگی و غیرفرهنگی در بستر فناوری ارائه می‌شود، بنابراین تلاش کردیم خدمات آنلاین کتاب را در کسب‌وکار خود گسترش دهیم.

وی تشریح کرد: با توجه به اینکه رفت و آمدها به فروشگاه‌های کتاب برای مردم هزینه‌بر است، هدف ما این است کتاب‌های بیشتری با قیمت ارزان‌تر به فروش برسد.

یکی دیگر از استارتاپ‌های مرتبط با کتاب و نشر که می‌تواند برای کتاب‌دوستان حائز اهمیت باشد «کتابخوان هوشمند» است؛ رجایی درباره ساز و کار این سخت‌افزار گفت: «کتابخوان هوشمند» به نوعی به مخاطبان اختیار تام در انتخاب محتوا و میزان آن می‌دهد.

وی در ادامه توضیح داد: «کتابخوان هوشمند» نوعی دستگاه طراحی است که می‌تواند در هر زمینه‌ای مخاطبان با سلیقه خود کتاب یا محتوای دلخواه خود را طراحی کنند.

رجایی گفت: «کتابخوان هوشمند» برای پژوهشگران و دانشجویانی که فعالیت‌های تحقیقاتی گسترده انجام می‌دهند بسیار حائز اهمیت است. آن‌ها می‌توانند داده‌ها و اطلاعات خود را وارد کنند و با توجه به طراحی‌ که کرده‌اند به صورت نمودار، متن، موشن یا اینفوگرافیک دریافت کنند. درواقع سرور این نرم‌افزار با هوش مصنوعی عمل می‌کند.

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود