sadegh_hedayat_az_afsaneh_ta_vaghaiyat_fehrest

بالاخره انتظارها به پایان رسید و کتاب دکتر محمد علی همایون کاتوزیان در مورد صادق هدایت به همت نشر مرکز با ویرایش جدید تجدیدچاپ شد. این کتاب نزدیک به سی‌سال بود که دیگر تجدیدچاپ نمی‌شد.

و اما جریان نوشتن این کتاب چیست؟
روزی یکی از دوستان خارجی همایون کاتوزیان در کالج سن‌آنتونی دانشگاه آکسفورد کتابی در مورد صادق هدایت را به ایشان نشان می‌دهد و نظرش را درباره این کتاب جویا می‌شود. وقتی که با انبوه ایرادهای همایون کاتوزیان درباره این کتاب مواجه می‌شود این پیشنهاد را می‌دهد که خب چرا خودت دست به کار نوشتن کتابی در مورد زندگی و آثار صادق هدایت نمی‌شوی؟

ادامه داستان را از زبان خود همایون کاتوزیان بخوانیم:

تقریبا همه‌ی کارهای هدایت را در آغاز جوانی خوانده بودم، و هرگز به ذهنم خطور نکرده بود که روزی به بررسی منظم زندگی و نوشته‌های او اقدام خواهم کرد. دست به کار شدم.

Homayoun_Katouzian_2

همایون کاتوزیان در این راه از مساعدت افرادی همچون سید محمد علی جمالزاده، غلامحسین ساعدی، پرویز ناتل خانلری و مجتبی مینوی برخوردار می شود. یادآوری خاطراتی از خلیل ملکی، جلال آل احمد و مسعود فرزاد از دوران جوانی همایون کاتوزیان هم به او در نوشتن این کتاب کمک می‌کند.

برای معرفی بهتر این کتاب هیچ نوشته‌ای را بهتر از پاراگراف پایانی فصل اول کتاب ندیدیم:

زندگی و کارهای هدایت بارها به زبان‌های مختلف توصیف و بررسی شده، لیکن این کار هیچ‌گاه به طرزی جامع صورت نگرفته است. در بررسی حاضر کل زندگی و آثار هدایت، پیوندهایی که با هم داشتند و مناسباتشان با تحولات ادبی، فرهنگی و اجتماعی عصر او، و تاثیر آن‌ها بر جامعه‌ی روشنفکران ایران تا چندین دهه پس از مرگ او، بازبینی خواهد‌شد. همچنین در کتاب حاضر آثار داستانی هدایت به چهار دسته تقسیم می شود که به ترتیب، اعتقادات و تجربیات هستی‌شناختی، ذات‌شناختی و روان‌شناختی او را منعکس می‌کنند، رئالیسم انتقادی او را در تجسم زندگی مردم ایران به نمایش می‌گذارند، از ناسیونالیسم رمانتیک او پرده برمی‌دارند، و مهارت او را در طنزنویسی نشان می‌دهند. البته، نمی‌توان انکار کرد که عناصری از هر چهار دسته در اغلب کارهای او یافت می‌شود. به‌علاوه، و بر خلاف شمار قابل توجهی از بررسی‌های قبلی، در بررسی حاضر هدایت نه به چشم نویسنده‌ای غربی، بلکه کسی که هم درباره‌ی موضوع‌های محلی نوشته است و هم درباره‌ی موضوع‌های جهانی، و در طول پرورش اولیه و رشد فکری بعدی زیر نفوذ تاثیرات شرق و غرب هر دو قرار داشته است. دقیقا همین خصوصیات است که در میان نویسندگان ایرانی به هدایت جایگاهی یگانه می‌بخشد.

و در آخر چند نکته:

در این کتاب با بررسی دقیق بوف کور هم آشنا می‌شویم و حتی متون و آدابی که بوف کور ممکن است ملهم از آن ها باشد معرفی می‌شوند.

از جنبه‌های مغفول کارهایی که در مورد صادق هدایت نوشته‌شده طنازی او است. همایون کاتوزیان از این امر نگذشته است و بسیار بانمک طنز و طنزینه هدایت را عیان کرده‌است.

Sadegh_hedayat
sadegh_hedayat_az_afsaneh_ta_vaghaiyat_fehrest2

کتاب نمایه فوق العاده‌ای دارد و علاوه بر اسامی افراد نام کتاب‌ها و داستان‌ها و مقالات و رخدادهای سیاسی هم آمده‌ است و به راحتی می توان رفت به دل کتاب و در مورد ربط‌ شان به هدایت خواند.

در تصویر مقابل هم می‌توانید فهرست مطالب این کتاب را مشاهده کنید.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

نظر

  1. امیرشهاب

    وای چقدر عالی معرفی کردید من عاشق سیبوک شدم با این مجله و معرفی ها

    پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود