سلام ۳۰بوکی‌های عزیز
این هفته هم مروری خواهیم داشت بر پرفروش‌های ۳۰بوک. اجازه بدهید بر خلاف هفته‌های قبل اول از کتاب‌هایی که در این لیست جاخوش کرده‌اند و قبلا در موردشان صحبت کرده‌ایم حرفی نزنیم و سریع برویم سراغ کتاب‌های پرفروش تازه وارد یا عناوینی که مدتی غایب بودند.

در آخر به چند کتاب که کماکان در لیست این هفته هم حضور دارند نگاهی می‌اندازیم.


اما اول از جاناتان مرغ نوروزی شروع کنیم.

شاید اسم جاناتان مرغ دریایی را شنیده باشید. کتابی فوق‌العاده پرفروش از ریچارد باخ که ترجمه‌های فارسی زیادی هم از آن موجود است.

این بار اما جمال میرصادقی داستان نویس و مدرس داستان دست به کار ترجمه‌ی جدیدی از این کتاب شده است و اسم کتاب را هم جاناتان مرغ نوروزی ترجمه کرده است.
چرا؟
چون ایشان اعتقاد دارد اصل این پرنده در متن اصلی معادل همان مرغ نوروزی در زبان ما است. مرغ نوروزی بال‌های بزرگی دارد که همین باعث می‌شود نتواند خوب اوج بگیرد و این دقیقا چالش جاناتان قهرمان این کتاب است. در حالی که مرغ دریایی بال‌های کوچکی دارد و می‌تواند به خوبی اوج بگیرد.

لینک خرید این کتاب

 

بازگشت شازده کوچولو

خب راستش را بخواهید شازده کوچولو همیشه پرفروش بوده است و ما در هفته‌های قبل به حضور مداومش در لیست پرفروش‌ها نپرداخته‌ایم. این بار اما جای شازده کوچولو خالی است. آن هم با ترجمه‌ی زیبای احمد شاملو.

شازده کوچولو

سال ۱۹۳۵، هواپیمای سنت اگزوپری، که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان‌جا فرودآمد.
همین سانحه دستمایه الهام شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در بیابان با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از اخترکی دوردست می‌آید و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف اخترک‌های دیگر خانه را ترک کند. او هم‌چنین برای خلبان از گل سرخ محبوبش می‌گوید که دل در گرو عشق او دارد، از دیگر اخترک‌ها تعریف می‌کند و از روباهی که او را این جا، روی زمین، ملاقات کرده است. خلبان و شازده چاهی را می‌یابند که آنها را از تشنگی نجات می‌دهد اما در نهایت شازده کوچولو خلبان را در جریان تصمیم خود قرار می‌دهد و می‌گوید تصمیم گرفته به اخترک خانه‌اش بازگردد.
این اثر از معروف‌ترین داستان‌های کودکان و سومین داستان پرفروش قرن بیستم در جهان و همچنین یکی از پرفروش ترین کتاب های تمام دوران ها است. در این داستان اگزوپه‌ری به شیوه‌ای سورئالیستی به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازد. او طی این داستان از دیدگاه یک کودک که از سیارکی به نام ب۶۱۲ آمده، پرسشگر سوالات بسیاری از آدم‌ها وکارهای آن‌ها است. این اثر به بیش از ۱۵۰ زبان مختلف ترجمه شده‌ و مجموع فروش آن به زبان‌های مختلف از دویست میلیون نسخه گذشته‌است.

لینک خرید این کتاب

 

جزء از کل

جزء از کل همیشه یک پای پرفروش‌های ۳۰بوک است. این بار اما می‌خواهیم به گونه‌ای دیگر این کتاب را معرفی کنیم شاید که کمی روشن شود علت پرفروش بودن این کتاب چیست.

رسم است که کتابخوانان وقتی می‌خواهند به دوستان خود کتابی پیشنهاد بدهند از نویسنده کتاب و آثار دیگرش تعریف می‌کنند و شاهد می‌آورند. این بار اما ما می‌خواهیم بر اساس مترجم در مورد کتاب صحبت کنیم. پیمان خاکسار. مترجمی که تقریبا هر چه ترجمه کرده است پرفروش شده و مخاطبان زیادی را جذب خود کرده است. پیمان خاکسار مترجم بسیار کاردرستی است و انتخاب‌هایی فوق‌العاده تیزهوشانه دارد. آثار نویسندگانی را انتخاب می‌کند که هیچ ناشر و مترجم دیگری کشف نکرده است اما همین آثار به سرعت پرفروش می‌شوند. جز از کل مثال خوبی برای مدعای ماست. این کتاب در این چند سال که چاپ شده است همواره پرفروش بوده است. کتابی که حتی با خیال راحت می‌شود به هر دوستی با هر علاقه‌ای هدیه داد. جز از کل اولین رمان نویسنده‌اش است اما به سرعت در همان زادگاه نویسنده استرالیا و دیگر کشورها پرفروش شد و جوایز بسیاری را نصیب خود کرد. با این که کتاب اول نویسنده بود اما نامزد دریافت جایزه مهم بوکر هم شد.

جز از کل رمانی فوق‌العاده سرگرم کننده و خواندنی است. این رمان روایتگر اختلافات زیادی بین یک پسر با پدرش است. روابط بد او با پدرش مضمون اصلی رمان است. در جای جای این کتاب جملات و توصیفاتی درخشان از انسان و رفتارهای انسان‌ها نوشته شده است که خواندن این رمان را هیجان انگیزتر می‌سازد. به همین دلیل یکی از منتقدان این اثر را هم شان یک اثر کلاسیک خوانده که خواندنش برای هر مخاطب ادبیاتی واجب است.

لینک خرید این کتاب

 

دُن کیشوت‌های ایرانی

شاید نام بیژن عبدالکریمی را شنیده باشید. استاد فلسفه‌ای که به صراحت معروف است و در مناظره‌هایی که با اصحاب سیاست و رسانه دارد بی‌پروا سخن می‌گوید.

این بار بیژن عبدالکریمی قالب رمان را برای بیان تاریخ ایران و روشنفکران ایرانی انتخاب کرده است.

عبدالکریمی در این رمان مقطعی از تاریخ ایران را در قرن نوزدهم روایت می‌کند. مقطعی سرنوشت ساز که روشنفکران ایرانی با مسائل سنت و تجدد و رویارویی این دو مواجه شدند. این رمان در پی آن است که نحوه مواجهه ما ایرانیان با مسائل جهانی برآمده از ظهور مدرنیته را به تأمل، بررسی و بازبینی مجدد بگذارد.

لینک خرید این کتاب

 

چهار میثاق

۱: با کلام خود گناه نکنید
۲: هیچ چیز را به خود نگیرید
۳: تصورات باطل نکنید
۴: همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید

شاید فکر کنید این چهار میثاق چقدر ساده و ابتدایی هستند. اما باید بگوییم که زود قضاوت نکنید. این چهار میثاق عصاره فشرده خرد سرخپوستان در طول صدها سال است. افراد زیادی این کتاب را خوانده‌اند و اذعان دارند که این کتاب زندگی‌شان را دگرگون کرده است. عیب ما این است که فکر می‌کنیم دستورالعمل‌های اخلاقی باید خیلی مبهم و پیچیده باشند. غافل از این که همین جملات ساده اما صریح است که راهی جلوی پای ما می‌گذارند. کتاب چهار میثاق خلاصه‌ای از توضیحات روشنگر و کاربردی درباره‌ی این چهار میثاق است.

لینک خرید این کتاب

 

خب اما برویم سراغ کتاب‌هایی که این هفته هم در لیست پرفروش بوده‌اند. در مورد هر یک از این عناوین در هفته‌های قبل صحبت کرده‌ایم و می‌توانید با یک کلیک مروری بر آن‌ها داشته باشید.
خودت باش دختر، تختخوابت را مرتب کن، قانون پنج ثانیه‌ای، ای کاش وقتی ۲۰ساله بودم می‌دانستم و گربه راهنمای ما، کتاب‌هایی هستند در زمینه‌ی خودشناسی و زندگی بهتر که کماکان با قدرت در فهرست ما جاخوش کرده‌اند.

 

زندگی در پیش رو و ناتور دشت هم دو رمان هستند که این هفته هم پرفروش بوده‌اند.

 

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود