«جهان هولوگرافیک جنایت»، یک پیشنهاد منحصر به فرد

«جهان هولوگرافیک جنایت» سومین رمان فرید حسینیان تهرانی و پنجمین کتابش در حوزه‌ی ادبیات داستانی محسوب می‌شود. رمان پیشین وی، «من آلیس نیستم ولی اینجا خیلی عجیبه» نام داشت که مورد استقبال منتقدان قرار گرفته بود.
در این رمان تجربی – همچون رمان «من آلیس نیستم ولی اینجا خیلی عجیبه» – با ساختاری گسسته روبرو‌ هستیم؛ خرده‌روایت‌هایی از مفهومی ازلی‌ابدی؛ اسامی بسیار «جنایت»! رمانی که در تقدیم‌نامه‌اش به قربانیان مای لی، نوگون‌ری، کاتین، نانجینگ، گولاگ، کامبوج، تیانانمن، اردوگاه مرگ بوخن والد، اردوگاه ۲۲، مدرسه‌ای در شین‌آباد، پستوی یک کله‌پزی، ورودی خانه‌ی یک کارخانه‌دار، سالن خانه‌ی یک زوج معمولی و… تقدیم شده است. رمانی به نام جنایت به کام مکافات!

وقتی این کتاب را شروع می‌کنید خیلی زود یعنی پس از یکی دو صفحه متوجه می‌شوید با هر کتابی که تاکنون خوانده‌اید فرق می‌کند. رمانی ظاهراً با یک طرح داستانی مشخص اما سرشار از روایت‌های درهم‌تنیده با ارجاع‌هایی به ادبیات ایران و جهان که کاملاً حیرت‌زده‌تان می‌کند. هر توضیحی درباره‌ی این کتاب توضیحی‌ست واقعاً اضافی که آن را تقلیل می‌دهد یا در نهایت داستان را برایتان لو می‌دهد. پس بهتر است خودتان بخوانید!

zarif_araghchi

در بخشی از این کتاب آمده است:

«ظریف که حالا دهانش هم باز مانده بود نگاهی به عراقچی کرد که نمی‌توانست جلوی خنده‌اش را بگیرد. وقتی سرش را برگرداند دید زن خبرنگار هم رفته میان جمعیت گم شده بدون این‌که پاسخی بگیرد. پاسخی هم وجود نداشت… سوال‌ها بیشتر شبیه شوخی بود…وضعیت مضحکی بود. به خیال و رویا می‌مانست تا واقعیت. دکتر ظریف با خودش فکر کرد از این بدتر هم اولاند و عادل الجبیر و… سرش آورده بودند ولی آن‌ها دست‌کم از یک منطقی (تو بگو منفعت‌طلبی محض) پیروی می‌کردند، اما حالا… اما این‌ها… هنوز به جمع‌بندی توی ذهنش نرسیده بود که مجری برنامه اعلام کرد شازده‌کوچولو از خبرگزاری سیارک فیروز نادری. پسربچه‌ای با موهای انبوه بور و یک شنل آبی آسمانی با حالتی میان راه رفتن و پرواز کردن، مثل این‌که روی هوا لیز بخورد، خودش را به میکروفون رساند و بدون مقدمه سوال کرد: …»

 

 

نویسنده در توضیح ابتدایی کتاب آورده است: «گفتنش لازم است که آنچه درباره‌ی آقای دکتر ظریف روایت می‌شود از مخیله‌ی نویسنده است و دخلی به زندگی واقعی ایشان ندارد.»

 

۳۰بوک مطالعه این کتاب را به شما پیشنهاد می‌دهد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود