نوشتن از جمله کارهایی است که می‌توانیم به وسیله‌ی آن درونیات خودمان را به فضایی خارج از وجودمان  انتقال دهیم. گاهی این درونیات تلخ و آزاردهنده هستند وگاهی شیرین و لذت بخش.

جذاب‌تر این است که برای نوشته‌هایمان مخاطبی در نظر بگیریم. حتی مخاطبینی که شاید هیچوقت آن نوشته‌ها را نخوانند!  مانند مردگان!

لورل ، راوی رمان نامه‌های عاشقانه به مردگان، یک دانش آموز ۱۵ساله است که والدین او به تازگی طلاق گرفته‌اند و خواهرش نیز اخیراً درگذشته است. او دانش آموز آرامی است که به تازگی وارد مدرسه جدیدش شده است. معلم او، از دانش‌آموزان می‌خواهد که نامه‌ای برای یک مرده بنویسند. لورل، کورت کوبین (خواننده و موسیقی‌دان راک آمریکایی) را انتخاب می‌کند و پس از آن، رابطه‌‌اش را با دیگر مردگان از طریق نوشتن نامه ادامه می‌دهد. این کار به او کمک می‌کند تا خشم و اندوه خود را تخلیه کند. وی همچنین با نوشتن این نامه‌ها به مردگان، تغییرات زندگی خودش و نیز سردرگمی و غم ناشی از فوت خواهر بزرگش را برای آن‌ها بازگو می‌کند. با هر نامه، لورل کمی بیشتر شرایط زندگی خانوادگی، روابطش با خواهر بزرگترش «می» و اتفاقات شبی که «می» درگذشت را شرح می‌دهد و…

 

این نامه‌ها علاوه براینکه درونیات لورل را برای خواننده به تصویر می‌کشد، ماجرای مرگ خواهرش و وضعیت خانوادگی او را نیز گام به گام روایت می‌کند.

 

بخشی از متن کتاب:

اون چیزی که درباره‌ی نجات‌دادن مردم گفتم، درست نبود. شاید فکر کنی هست؛ چون شاید دلت بخواد یکی دیگه نجاتت بده و ازت مراقبت کنه یا این‌که بدجور دلت می‌خواد کسی رو نجات بدی. اما درواقع یه نفر دیگه نمی‌تونه نجاتت بده. نمی‌تونه تو رو از دست خودت نجات بده. تو پای تپه خوابت می‌بره و گرگ از کوه‌ها می‌آد پایین و تو امیدواری که یکی از خواب بیدارت کنه. یا دنبالش کنه و دورش کنه. یا با تفنگ بکشتش. اما وقتی متوجه می‌شی که گرگ توی خودته، اون وقته که می‌فهمی نمی‌تونی از دستش فرار کنی و اون‌هایی که عاشقتن، نمی‌تونن گرگ رو بکشن؛ چون گرگ بخشی از توئه. صورت تو رو روش می‌بینن و گلوله رو شلیک نمی‌کنند.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود