frants-kafka

اگر کتاب گفتگو با کافکا را خوانده‌اید یا نخوانده‌اید، این کتاب را بخوانید.

 

تصویری که از فرانتس کافکا در ذهن داریم، برگرفته از ناامیدی و پوچی حاکم بر فضای داستان‌های اوست اما آیا شخصیت واقعی کافکا فی‌المثل همچون رمان‌کوتاهِ شاهکارش، مسخ، مرموز و تاریک بوده است؟

«فرانتس کافکا: انسان زمان خود و زمان ما» را بخوانید تا تمام تصوراتی که از کافکا دارید را برهم بزند.

مسخ

گرگور زامزا، گرگور سامسا یا آنطور که در کتاب «فرانتس کافکا: انسان زمان خود و زمان ما» آمده است، رهورژ سامسا؛ روزی مانند روزهای دیگر از خواب بیدار می‌شود و می‌بیند که به یک سوسک غول‌پیکر تبدیل شده یا در واقع مسخ شده است. داستان در نهایت شگفتی، به علتِ این مسخ‌شدگی هیچ اشاره‌ای نمی‌کند، در عوض نگرانی اصلی این است که سامسا دیگر نمی‌تواند به سر کار برود و برای خانواده‌اش کسب درآمد کند! در موقع چاپ کتاب کافکا اجازه نداد که تصویری از این هیولا بر جلد کتاب ظاهر شود تا بهتر بتواند تخیل خوانندگانش را برانگیزد. اما در اینجا رناتا فوچیکوا، تصویرگر کتاب «فرانتس کافکا: انسان زمان خود و زمان ما»، این سوسک معروف را بر اساس توصیفات کتاب و خیالپردازی خودش به ما معرفی می‌کند.

12-24-31

داستانی که به شدت تکان‌ دهنده و تلخ است، برای ولادیمیر ناباکوف، منتقد روس معیاری قرار گرفت تا خواننده‌ی خوب و خواننده‌ی معمولی را از یکدیگر تشخیص دهد:

اگر کسی مسخ کافکا را چیزی بیش از یک خیالپردازی حشره‌شناسانه بداند، به او تبریک می‌گویم چون به صف خوانندگان خوب و بزرگ پیوسته است.

 

و گابریل گارسیا مارکز در جایی می‌گوید با خواندن مسخ کافکا بود که فهمید «می‌توان جور دیگری نوشت».

 

پس از کافکا نمی‌توان گذشت!

 

اما کافکای نویسنده‌ی مسخ و کافکا به‌مثابه یک انسان عادی تا چه حد از هم متمایز هستند؟

رادک مالی در کتاب فرانتس کافکا: انسان زمان خود و زمان ما کوشیده است تا زندگی و آثار کافکا را در وسیع‌ترین چشم‌انداز معرفی کند. دسترسی به واقعیات در مورد مشهورترین شهروند پراگ بسیار دشوار است چون او علاقه‌ای به آشکار ساختن ابعاد زندگی خود نداشت اما این کتاب خواننده را به شخصیت واقعی کافکا که به کلی متفاوت از باور عامه است و نیز نوع نگاهش به زندگی نزدیک می‌کند. شهری که کافکا در آن به دنیا آمد، رابطه‌ی کافکا با مذهب، خانواده، دوستان و خانم‌های زندگی‌اش و نیز بیماری و مرگ کافکا موضوعات مورد بررسی کتابی هستند که به زییایی هرچه تمامتر چاپ شده است.

یکی از نکات برجسته‌ی این کتاب، تصویرسازی‌های بسیار جذابی است که به دست یکی از برجسته‌ترین گرافیست‌های چک، رناتا فوچیکوا، انجام شده و در ارتباط تنگاتنگ با متن قرار دارد و خودش می‌تواند به عنوان یک اثر هنری کافکایی شناخته شود. در ادامه نمونه‌ای از صفحات کتاب را ببینید:

12-24-1
12-24-2
12-24-3
12-24-4

این کتاب با ترجمه‌‌ی رضا میرچی توسط انتشارات جهان‌کتاب با کیفیت بسیار بالایی به چاپ رسیده است.

رضا میرچی دو دلیل برای ترجمه‌ی این کتاب برشمرده است:

 1. در آن از پیچیدگی و دشواری و افسانه‌بافی‌های معمولی که در اطراف کافکا می‌گذرد، خبری نیست و کتاب می‌کوشد برای بسیاری از پرسش‌ها پاسخی به دست بدهد.
 2. به جای جملات کش‌دار و ثقیل از طرح‌های گرافیکی ساده و گیرا برای بیان مطالب استفاده شده است.

فرانتس کافکا (زاده‌ شده به سال ۱۸۸۳ در پراگ) از بزرگترین نویسندگان آلمانی زبان بود که عمده آثارش پس از مرگش منتشر شدند، علیرغم اینکه وصیت کرده بود تمام نوشته‌هایش سوزانده شوند. مسخ اما در این میان یک استثنا است چون کافکا با وسواس آن را به دست خودش به انتشار رساند. او در ۴۰ سالگی بر اثر بیماری درگذشت. رمان‌های ناتمام محاکمه و قصر از دیگر آثار او هستند.

radek-mali

رادک مالی، شاعر، مترجم و آلمانی‌شناس متولد جمهوری چک است. او در ۲۴ ژوئیه ۱۹۷۷ در اولوموک به دنیا آمد. مالی تا کنون دوبار برنده‌ی جایزه‌ی ادبی «مگنزیا لیترا» بوده است.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

نظر

 1. بهروز

  فرانتس کافکا از سن ۱۶ سالگیم که با آثار هدایت آشنا شدم به یه سمبل و یک بت توی زندگی نوجوانانه ی من تبدیل شد من داستان های زیادی از کافکا خوندم و میخونم که الام بلوم فلد عزب میان سال رو میخونم.
  شاهکار فرانتس کافکا به عنوان یکی از طرفدارنش از نظر من گزارشی به فرهنگستان و شغال ها و عرب ها بود.

  درباره مسخ شدن زامر به نظرم کافکا چیزی رو به تصویر کشید که سالهاست انسان ها قرن ۲۰ ام درگیر اون هستن اگه واقع بینانه با خودم رو به رو بشیم همه ی ما سالهاست که مسخ شده ایم منتها از درون و از روح امون.

  پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود