فردریش شیلر (۱۰ نوامبر ۱۷۵۹ – ۹ می ۱۸۰۵)، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس بزرگ آلمانی بود. او فیلسوف، پزشک و مورخ نیز بود.

شیلر با نام کامل یوهان کریستوف فریدریش فون شیلر، مشهورترین نمایش‌نامه‌نویس کلاسیک آلمانی به شمار می‌رود. ارتباطات و مباحثات او با گوته (شاعر، نویسنده و فیلسوف آلمانی) منجر به ایجاد جنبش کلاسیک وایمار شد.

نمایشنامه‌های شیلر به‌عنوان الگویی استاندارد برای تئاتر در سرزمین‌های آلمانی‌زبان مشهور شده‌اند. بسیاری از آثار شیلر ازجمله «راهزنان» جنبه‌ی آزادی‌خواهانه دارند. در ایران، هم‌زمان با جنبش مشروطیت، نخستین کتاب وی توسط یوسف اعتصام‌الملک به فارسی ترجمه شد.

برخی از آثار وی از جمله نمایشنامه‌های «راهزنان»، «توطئهٔ فیسکو»، «دون کارلوس»، «ویلهِلم تِل» و نوشتار فلسفی «آزادی و دولت فرزانگی» به فارسی ترجمه شده‌اند.

اشعار افسانه‌ای شیلر از محبوبترین شعرها در زبان آلمانی‎اند، از جمله قطعه‌ مشهور «سرود شادی»، که شیلر آن را در ستایش نوع دوستی و اتحاد نوع بشر سروده است.

لودویگ فان بتهوون (۱۷ دسامبر ۱۷۷۰ – ۲۶ مارس ۱۸۲۷)، که عموما به عنوان بزرگ‌ترین آهنگساز تاریخ شناخته شده است، در سال ۱۸۲۳ قطعه‌ی پایانی سمفونی مشهور شماره ۹ خود را از این شعر الهام گرفت و به این نام نامید. در سال ۱۹۸۵ اتحادیه اروپا آن را به عنوان سرود رسمی خود برگزید.

سمفونی نهم که آخرین سمفونی تکمیل شده‌ی بتهوون است، از اولین سمفونی‌هایی است که در آن از صدای انسان استفاده شده‌ است و چهار تک‌خوان و گروه کُر، اشعار شیلر را می‌خوانند. این سمفونی لقب عظیم‌ترین و بهترین قطعه‌ی موسیقی غرب را به خود گرفته است.

این سرود در فارسی چنین ترجمه شده است

ای انسان‌ها، در زندگی باشید با هم مهربان
برابری کنید در هر کیش و هر زبان
ای انسان‌ها، گِردِ هم آیید، نغمه سرایید در برِ هم
با دست یگانی و اتحاد بیفکنید دیو غم

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود