«در این کتاب قرار نیست موسیقی و هنر فرهاد معرفی شود. کاری نداریم که سبک موسیقی او چه بود، چه خواند و چگونه خواند. این‌جا فرهاد در مقام یک انسان معرفی می‌شود. اگر با او به شکلی آشنا شده‌اید […]، و حالا می‌خواهید بدانید منش او چه بوده، چگونه زندگی می‌کرده، چه چیزهایی او را آزرده یا خوشحال می‌کرده، اگر این‌‌ها برایتان جالب است، شاید این کتاب به شما کمک کند.»

 

یادداشت مختصر نویسنده کتاب با این جمله‌های فروتنانه آغاز شده است، اما چون بوی تلخ خوش کندر علاوه‌بر اینکه زندگی‌نامه‌ای بسیار دقیق و شیرین است، درباره اغلب قطعه‌هایی هم که فرهاد خوانده (و تغییراتی که در اغلب شعرها داده) هم اطلاعات سودمندی می‌دهد. سرگذشت فرهاد مهراد (۱۳۲۲ ـ ۱۳۸۱)، از تولد تا مرگ، در پنج بخش روایت شده است: «کودکی و نوجوانی»، «جوانی»، «پیش از انقلاب»، «پس از انقلاب» (سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۷، شامل بیش از یک‌سوم صفحات کتاب)، و «سال‌های آخر». در دو بخش جذاب دیگر، «داستان‌ها» و «تصویرها»، هم حکایات و توصیفاتی خواندنی از زندگی و شخصیت فرهاد آمده است. کتاب شامل تصاویری از «نامه‌ها» و «یادداشت‌ها» و «کارنامه‌های [دوران تحصیل]» فرهاد، و «حاشیه‌نویسی‌ها»ی او بر کتاب‌هایی که می‌خوانده، و عکس‌هایی تازه و دیدنی هم هست.

 

بخوانید:

فرهاد: ترانه‌خوانِ کتابخوان

چون بوی تلخ خوش کندر مستند است به منابع مکتوب چاپ‌شده، دست‌نوشته‌های فرهاد، و مصاحبه‌های نویسنده با پوران گلفام (همسر فرهاد) و نزدیک‌ترین و قدیم‌ترین یاران و همکاران فرهاد. نثر گیرا و روان، استفاده از عکس‌ها و نامه‌ها و بریده‌هایی از مطبوعات لابلای روایت، صفحه‌آرایی هنرمندانه، کیفیت عالی عکس‌های رنگی و سیاه‌سفید، پانوشت‌های مفید و به‌اندازه ، و خوش‌سلیقگی در انتخاب  عنوان و طراحی جلد کتاب (با استفاده از دستخط فرهاد) هم نشان می‌دهد نویسنده، ناشر، و ویراستاران، با حوصله و دقت و علاقه، برای ادای حق این خواننده و آهنگساز بزرگ و محبوب سنگ‌تمام گذاشته‌اند.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود