نابرابری در جامعه مفهومی است که همه به نوعی با آن درگیر هستند. علی‌الخصوص افرادی که در طبقۀ متوسط جامعه قرار دارند. اما آیا تا به حال به تاثیرات آن بر جامعه و انسان‌ها توجه کرده‌اید؟
ما می‌خواهیم امروز کتابی را به شما معرفی کنیم که به خوبی مفهوم نابرابری و تاثیرات مخرب آن بر جامعه و انسان‌ها را برای ما شرح می‌دهد.

keith-payne

نردبان شکسته

نردبان شکسته اثر کیت پین استاد روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه کارولینای شمالی، یک تحقیق جامعه‌شناسانه درباره تأثیر نابرابری اقتصادی- اجتماعی بر طرز فکر، زندگی و مرگ انسان‌ها است. در این کتاب نویسنده به بررسیِ این مسئله می‌پردازد که چگونه نابرابری نه‌تنها ما را از لحاظ اقتصادی از هم جدا می‌کند، بلکه پیامدهای عمیقی در طرز فکر، نحوه‌ی واکنش به استرس، عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتا نگرش به مفاهیم اخلاقی چون عدالت و انصاف دارد.

یافته‌های تحقیقاتیِ جدید در روان‌شناسی، علوم اعصاب و اقتصادِ رفتاری نه‌تنها آشکار می‌کند که نابرابری رفتار افراد را به شکل‌های قابل پیش‌بینی تغییر می‌دهد، بلکه این دیدگاهِ ناقص که فقر را نتیجه‌ی عدم موفقیت فردی می‌داند، اصلاح می‌کند. در میان جوامع پیشرفته، نابرابری در اصل نه میزان پول آدم‌ها، بلکه احساس‌شان نسبت‌به جایگاهی‌ست که دیگران دارند. چیزی‌که مهم است، احساس فقیربودن است، نه صرفاً فقیر بودن. احساس فقیر بودن باعث می‌شود تا فرد از نظر جسمی و روانی آسیب ببیند و حتی فرصت رشد اقتصادی را هم از خود بگیرد و یک چرخه بیمار را در زندگی او ایجاد کند.صرف‌نظر از متوسط درآمد، در کشورهایی که نابرابریِ درآمد بیش‌تر است، نرخ تمامِ ناهنجاری‌های اجتماعیِ مرتبط با فقر، از جمله مشکلات جدیِ بهداشتی، بیمارهای روحی و جرایم بسیار بالاتر است.

نردبان شکسته به بررسی موضوعات مختلفی می‌پردازد؛ ازجمله این‌که چرا زن‌ها در جوامع فقیر معمولاً فرزندان بیش‌تری به ‌دنیا می‌آورند و اصلاً چرا در سن کم بچه‌دار می‌شوند. چرا بین طبقه‌ی کارگر اعتماد کمی برای سرمایه‌گذاری در آینده وجود دارد.
در این کتاب به ابعاد جدیدی از نابرابری اشاره می‌‌شود که تاکنون کمتری کسی در این حوزه کار کرده است.

برشی از کتاب:

 

نابرابری، کنش‌ها و احساسات ما را به شیوه‌ای نظام‌مند و قابل‌پیش‌بینی و همین‌طور مکرر تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ باعث می‌شود کوته‌بین و مستعد هر گونه رفتا پرخطر شویم، و میل به قربانی کردن آینده‌ی امن‌مان برای لذتی آنی افزایش یابد، باعث می‌شود میل‌بیش‌تری به تصمیم‌گیری‌های متناقض داشته باشیم، به افکار عجیب باور پیدا کنیم و به شکلی خرافاتی جهان را آن‌گونه ببینیم که می‌خواهیم باشد، نه آن‌گونه که هست. نابرابری ما را از هم جدا می‌کند و در جبهه‌هایی قرار می‌دهد که نه تنها براساس درآمد، بلکه براساس ایدئولوژیک و نژاد از هم تفکیک شده‌اند، و به این ترتیب اعتماد به یکدیگر را کاهش می‌دهد. نابرابری اضطراب ایجاد می‌کند و باعث می‌شود از سلامت و شادی کم‌تری برخوردار باشیم.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود