آیا تاکنون به یک ورزشگاه خالی وارد شده‌اید؟ امتحان کنید. در وسط میدان بایستید و گوش کنید. هیچ چیز خالی‌تر از یک ورزشگاه خالی نیست.
هیچ چیز گنگ‌تر و خاموش‌تر از جایگاه‌های بدون مردم نیست.

متن بالا شمار را یاد چه چیزی می‌اندازد. درست است! فوتبال. ورزش هیجان انگیز و پر حاشیه‌ای که افراد زیادی را در سراسر دنیا درگیر خود کرده است. از بچه ها گرفته تا کهن‌سال‎هایی که شاید هیجان این ورزش برایشان مضر هم باشد!
حالا ما امروز می‌خواهیم کتابی را به شما معرفی کنیم که نگاه شما را به این ورزش علمی‌تر و تاریخی‌تر کند.

برای معرفی این کتاب بد نیست قسمتی از مقدمه آن را از زبان مترجم کتاب باهم بخوانیم:

فوتبال در آفتاب و سایه ، چنان‌که گالئانو خود در آغاز و انجام کتاب می‌گوید، حاصل عشق او به یکی از شگفت‌انگیز‌ترین ورزش‌های تاریخ و حیرت‌آورترین ورزش سده‌ی بیستم است. گالئانو در تعهدی که به واقعیت به عریان‌ترین شکل آن دارد، به فراسوی نمای ظاهری «بازیِ» فوتبال نظر دارد، ولی برخلاف بسیاری از همتایان و دوستان چپ‌گرای خود هم از آغاز در برابر فوتبال موضعی عبوسانه، بدزُهم، تلخ، خشک و شکاکانه در پیش نمی‌گیرد و سراسر فوتبال را توطئه‌ای برای دور‌کردن طبقه‌ی کارگر از مبارزه‌ی اجتماعی نمی‌داند. نفس بازی، هیجان، شادی جمعی و گرد‌آمدن انبوه مردم بی‌چیز در جایگاه‌های پهناور ورزشگاه را درخور اعتنا و ستایش می‌داند و خود، فوتبال‌دوستی چاره‌ناپذیر است.

ادواردو گالئانو نویسنده‌ی یگانه‌ای است؛ غریب و شگفت‌انگیز و نامنتظر است. در شیوه‌ی نوشتن شاید فقط بتوان او را شبیه به دوس پاسوس شمرد. ادواردو گالیئانو در سال ۱۹۴۰ در مونته‌ویدی‌ئو، پایتخت اوروگوئه، به دنیا آمد. او نوعی نابغه به‌حساب می‌آمد و یکی از مشهورترین نویسندگان و داستان‌نویسان آمریکای لاتین است.

شاید بتوان کار گالئانو را نوعی چندرسانه‌ای و شبیه به آن چیزی شمرد که در عالم هنرهای تجسمی به چند‌مایه‌آمیزی یا “میکسد میدیا” مشهور است: آمیزه‌ی غریبی از تاریخ، داستان، ضرب‌المثل، گزارش، متل، فولکلور، آگهی تبلیغاتی، شعر، ترانه، داستان کوتاه، طنز و شوخی، رؤیا، سرگذشتنامه و… که در موزائیکی پهناور همه‌ی رنگ‌های تند و پرتلألو آمریکای لاتین را از قرمز و آبی و سبز و زرد با هزاران رنگ‌مایه‌ی تازه و نوآیین به هم می‌آمیزد و ساختمانی نو بر می‌آورد که هیچ شباهتی به اجزای اولیه‌ی خود ندارد.

با هم نگاهی به فهرست کتاب بیندازیم:

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود