می‌دانیم که جهان بی‌کران است اما آیا برایتان قابل هضم است که تمام آنچه با چشم مسلح و غیر مسلح قابل مشاهده است تنها بخش ناچیزی از ماده و انرژی موجود در عالم است؟ آنچه که از جهان هستی با قوی‌ترین تلسکوپ‌هایمان دیده‌ایم تنها ۵% از چیزی است که واقعا وجود دارد. این حقیقت که ۹۵% از جهان آفرینش را اصلا نمی‌توانیم ببینیم ترسناک است، نه؟ پس از کجا می‌دانیم که چنین واقعیت ناپیدایی وجود دارد؟ دانشمندان اثر گرانشی‌ای را بر حرکت کهکشان‌ها تشخیص داده‌اند که مربوط به عالمی ناپیداست. آیا ممکن است روزی این قدرت بی‌کران تاریک خودش را بر ما هویدا کند؟ انگار چیزی عجیب در اعماق جهان هستی پنهان شده است و عطش بشر برای کشف آن سیری ناپذیر است. می‌خواهید بیشتر بدانید؟

universe1

کتاب مادۀ تاریک و انرژی تاریک، به نظریه‌ی مادۀ تاریک و انرژی تاریک پرداخته و در مورد ماهیت این دو پدیده‌ی مرموز توضیح می‌دهد.

چنان که کتاب می‌گوید:

علم مدرن می‌داند که عالم درست مثل یک بادکنک، بزرگ‌وبزرگ‌تر می‌شود. انرژی مورد نیاز این انبساط باید بسیار عظیم باشد و بتواند مقدار بسیار زیادی از ماده را نسبت به مقدار قابل‌ مشاهده پوشش دهد؛ این انرژی مرموز انرژی تاریک نام گرفت.

برایان کلگ، نویسند‌ه‌ی انگلیسی، در کتاب پیش‌ رو به بررسی مادۀ تاریک و انرژی تاریک می‌پردازد و تلاش می‌کند این معمای بغرنج علم در عصر مدرن را بررسی کند. مادۀ تاریک و انرژی تاریک را علیرضا هاشمی ترجمه کرده و نشر چترنگ آن را در ۱۶۲ صفحه منتشر کرده است.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود