پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / چهره‌ها / لیلیت تریان؛ مادر مجسمه سازی ایران

لیلیت تریان؛ مادر مجسمه سازی ایران

لیلیت تِریان، مجسمه‌ساز شهیر ایرانی که به عنوان مادر مجسمه‌سازی ایران شناخته می‌شود، در ۱۰ دی ۱۳۰۹ از مادر و پدری ارمنی و هنردوست در تهران به دنیا آمد.

او با پیگیری‌های مادرش که مدتی در فرانسه تحصیل کرده بود، با هنر آشنا شد و طراحی و نقاشی را در پیش گرفت. یکسال در رشته‌ی نقاشی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و سپس راهی پاریس شد و در مدرسه‌ی عالی هنرهای زیبای این شهر به تحصیل پرداخت و معادل دکتری را از این مدرسه دریافت کرد. او که به مجسمه‌سازی علاقمند شده بود، این کار را بطور جدی در پیش گرفت.

پس از بازگشت به تهران در دانشکده‌های هنرهای تزئینی به تدریس مشغول شد و در نمایشگاه‌های متعددی به مشارکت پرداخت. لیلیت تریان عضو کمیسیون نصب مجسمه و بناهای یادبود ایران در وزارت فرهنگ و هنر سابق، عضو هیئت داوری اولین دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی تهران و عضو هیئت مؤسس انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران بود و نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی بسیاری را در زمینه‌ی مجسمه‌سازی برگزار کرد.

برخی آثار وی عبارت اند از: پیکره‌ی یپرم خان در محوطه‌ی کلیسای حضرت مریم تهران و پیکره‌ی یادبود مسروپ ماشتوتس، مبدع الفبای ارمنی، در محوطه‌ی کلیسای تارکمانچاتس تهران.

در رابطه با زندگی لیلیت تریان، یک مستند نیمه‌بلند ۳۵ دقیقه‌ای با عنوان «بانو» به کارگردانی محمد صفا در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.در سال ۱۳۸۵ مراسم بزرگداشتی برای لیلیت تریان برگزار شد.

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

فردریش شیلر، شاعر شادی

فردریش شیلر (۱۰ نوامبر ۱۷۵۹ – ۹ می ۱۸۰۵)، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس بزرگ آلمانی بود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *