هیچ مدرکی از تمدن وجود ندارد که در همان حال مدرکی از توحش نباشد.
والتر بنیامین، تزهایی دربارۀ فلسفۀ تاریخ

والتر بنیامین در ۱۵ ژوئیه ۱۸۹۲ در یک خانوادۀ یهودی در برلین به دنیا آمد. او فیلسوف، نویسنده، مترجم، برنامه‌ساز رادیو، زیبایی‎شناس مارکسیست و از مخالفان هیتلر و حزب نازی بود.

بنیامین در دانشگاه فلسفه، تاریخ هنر، و ادبیات خواند و مدتی خود را با عرفان و فلسفه در دین یهود مشغول کرد.

او در دورۀ حیاتش هدف خشم قانونمندی قرار گرفت که در نهایت سرنوشت دردناکی برایش رقم زد.

در محاصرۀ حزب نازی

در دهه ۱۹۳۰ حزب نازی در آلمان قدرت گرفت. والتر بنیامین که خطر فاشیسم را احساس کرده بود، خانواده‌اش را وادار کرد تا آلمان را ترک کنند اما خودش تا بهار ۱۹۳۳ در آن کشور باقی ماند. او از طریق روزنامه‌نگاری و کار در رادیو روزگار می‌گذراند.

در ۱۹۳۳ نازی‌ها بر رادیو مسلط شدند و بنیامین شغلش را از دست داد. نازی‌ها چاپ آثارش را نیز متوقف کردند و راه امرار معاش بر او بسته شد. در پی آن بنیامین به اسپانیا مهاجرت کرد و در آنجا برای فرار از رنج به نوشتن خاطرات کودکیش پرداخت. سپس به پاریس پناهنده شد و نوشتن در مجلات را آغاز نمود.

walter-benjamin-2

در پایان دهه ۱۹۳۰ به عنوان مخالف رژیم شناسایی و تابعیت آلمانیش لغو گردید. با حملۀ آلمان به پاریس، موقعیت بنیامین بار دیگر به خطر افتاد. او برای مدتی به اردوگاه پناهندگان فرستاده شد و سپس به پاریس بازگشت. با وجود جنگ، رسالۀ «تزهایی دربارۀ فلسفۀ تاریخ» را تکمیل نمود. با بدتر شدن شرایط همراه با گروهی به سوی مرز اسپانیا گریخت تا از آنجا به آمریکا مهاجرت کند. در مرز پلیس اسپانیا آنهارا بازداشت کرد زیرا به دستور ژنرال فرانکو، مهاجرین فرانسوی باید به کشورشان بازگردانده می‌شدند. والتر بنیامین در همان شب با داروی مورفین خودکشی کرد. مرگ والتر بنیامین در ۲۶ سپتامبر ۱۹۴۰ گزارش شد. این واقعه نیروهای اسپانیایی را به وحشت انداخت و به سایر اعضای گروه اجازۀ ورود به اسپانیا داده شد.

هانا آرنت چند ماه بعد از همین طریق به اسپانیا رفت و دست نوشته‌های بنیامین را با خود برد و آنها را به تئودور آدورنو رساند که از سال ۱۹۷۲ با کمک وی منتشر گردید. اما دست‌نوشته‌هایی که در کیف دستی بنیامین قرار داشتند برای همیشه ناپدید شدند. گفته شده است که نسخۀ کامل اثر بزرگ «پروژۀ پاساژها» که در مورد زندگی شهری پاریس در قرن نوزدهم میلادی بود و بنیامین برای محافظت از آنها تلاش کرده بود در کیف دستی قرار داشت. کتاب ناتمام «پروژه پاساژها» که بنیامین نوشتن‌ آن را در ۱۹۲۷ آغاز کرده بود سرانجام در سال ۱۹۸۲ در بیش از یک هزار صفحه منتشر شد.

نظریه‌پرداز مدرن

والتر بنیامین، یکی از بزرگ‌ترین اندیشمندان و نظریه‌پردازان دنیای مدرن بود. او مقالات انتقادی بسیاری نوشت که در عرصه‌های مختلف علوم انسانی اثرگذار بوده‌‌اند.

او اندیشه‌هایش را به جای استفاده از مجاری تخصصی، از طریق رسانه‌های متنوعی از ویژ‌نامه‌های ادبی گرفته تا برنامه‌های رادیویی به اطلاع مخاطبین‌اش می‌رساند و در نقش فیلسوفی زیبایی‌شناس یا یک منتقد هنری و ادبی ظاهر می‌شد. از او مقالات مهم بسیاری همچون «وظیفۀ مترجم»، «هنر در عصر تکثیرپذیری مکانیکی» و «تزهایی دربارۀ فلسفۀ تاریخ» باقی مانده است. او در مورد آثار افرادی چون شارل بودلر، گوته، کافکا و مارسل پروست نقد ادبی نوشته است. نامتعارف بودن سبک و اندیشه‌های بنیامین باعث شد تا در زمان حیاتش تقریبا ناشناس باقی بماند.

«خیابان یک‌طرفه»، «خاطرات ظلمت» و «نشانه‌ای برای رهایی» از کتاب‌هایی هستند که از او به فارسی ترجمه شده‌اند.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود