سلام ۳۰بوکی های عزیز
همانطور که قول داده بودیم سعی داریم هر هفته مروری داشته باشیم بر عناوین کتاب‌هایی که به لیست پرفروش‎ها را ه یافته‌اند. البته از این هفته به بعد شاهد حضور برخی عناوین هستیم که حالا حالاها قصد ندارند از این لیست دل بکنند. کتاب‌هایی که هنوز پرفروش هستند. این هفته هم سه عنوان در این لیست جای پای خود را محکم کرده‌اند. سه عنوان شدن، گربه راهنمای ما و تختخوابت را مرتب کن از پیشکسوت‌های پرفروش‌ها هستند که در هفته پیش به تفصیل درباره‌شان صحبت کردیم.
اما برسیم به کتاب‌های دیگر. این هفته هم اکثر عناوین پرفروش بیش از آن که ادبی باشند کتاب‌هایی درباره سبک زندگی هستند. ولی حالا بگذارید اول به کتاب‌های ادبی بپردازیم.
اجازه بدهید قبل از پرداختن به کتاب‌های ادبیات نقل قولی از نویسنده بزرگ ادبیات یوسا بیاوریم.

“هیچ چیز بهتر از ادبیات به ما نمی‌آموزد که تفاوت‌های قومی و فرهنگی را نشانه غنای میراث آدمی بشماریم. مطالعه ادبیات خوب بی‌گمان لذت‌بخش است‌، اما در عین حال به ما می‌آموزد که چیستیم و چگونه‌ایم‌، با وحدت انسانی‌مان و با نقص‌های انسانی‌مان‌، با اعمال‌مان‌، رؤیاهامان و اوهام‌مان‌، به تنهایی و با روابطی که ما را به هم می‌پیوندد‌، در تصویر اجتماعی‌مان و در خلوت وجدان‌مان.

 

در جست و جوی زمان از دست رفته


درجستجوی زمان ازدست رفته عنوان رمانی ۷ جلدی است از نویسنده‌ی فرانسوی، مارسل پروست. نویسنده این رمان را در سال‌های ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۲ نوشت و از سال ۱۹۱۳ تا ۱۹۲۷ منتشر کرد. سه جلد آخر این رمان پس از مرگ او منتشر شد. این اثر توسط مهدی سحابی به فارسی برگردانده شده است.

پروست بر اثر بیماری از مردم کناره گرفت و در تنهایی به جستجوی زندگی گذشته مشغول شد. او می‌خواست عمق حافظه‌ی خود را بکاود، از این رو تمام وجود خود را در این سفر اکتشافی به کار گرفت.
این رمان چندان به تشریحِ کلاسیکِ یک «داستان» نمی‌پردازد، بلکه از ورایِ داستانِ اصلی یک تحلیلِ عمیقِ ادبی، هنری، فلسفی و اجتماعیِ از جامعه‎ی اواخر قرن ۱۹ فرانسه به دست می‌دهد. همچنین نحوه‌ی استفاده مارسل پروست از زبانِ فرانسه و جمله سازی او که شکلی بدیع و نو در ادبیات فرانسه بود آن را به کلی از سایر آثارِ ادبی هم زمانش متمایز می‌کند.
گذشته از خطوط کلی داستانی که این کتاب‌ها را به هم می‌پیوندد، هر کدام از هفت کتاب از بسیاری دیدگاه‌ها در خود کامل و مستقل‌اند. در واقع آنچه داستان نامیده‌ می‌شود تنها رشته‌ای است برای به هم پیوستن لحظه‌هایی که هر کدام به تنهایی از مکان‌ها و شخصیت‌های اصلی کتاب‌اند، کتابی سترگ که بس بیش از آنکه توصیف‌کننده حالت‌های بیرونی باشند ژرفای درونی را می‌پوید و می‌کاود. از همین روست که اغلب درباره‌ی این اثر گفته می‌شود که می‌توان آن را از هر صفحه‌ای که باشد آغاز کرد و یا گهگاه چند صفحه‌ای از هر کجای آن را خواند و از ژرفا و گستره‌ی اندیشه‌ی نویسنده و ظرافت و حساسیت هنرش که جستجو را یکی از بزرگ‌ترین آثار ادبیات معاصر جهان می‌کند لذت برد.

طرف خانه سوان، در سایه دوشیزگان شکوفا، طرف گرمانت، سدوم و عموره، اسیر، آلبرتین گمشده، زمان بازیافته عناوین تشکیل دهنده‌ی این مجموعه هستند.
آخرین چیزی که در مورد پروست و این اثر بزرگ می‌توان گفت نقل قولی از خود پروست است.
پدر پروست پزشکی نامدار بود که با بعضی از اکتشافات خود جان بسیاری از هموطنان خود را نجات داده بود. نقل قول زیبایی از پروست هست که مضمونش اینگونه است: دوست دارم همانطور که پدرم جان انسان‌ها را نجات داد من هم انسان‌ها را نجات دهم اما نه با طب بلکه با ادبیات.

لینک خرید این کتاب

سفر به دور اطاقم
داستان این کتاب ماجرای فوق العاده بامزه‌ای دارد.

در سالهای پایانی قرن هجده، یک اشراف زاده‌ی جوان، در نتیجه یک دوئل، به مدت چهل و سه روز در خانه‌اش در تورین محبوس می‌شود. در این مدت هم برای اینکه حوصله اش سر رفته است و هم از سر شوخی با اتفاقی که افتاده است، تصمیم می‌گیرد سفرنامه‌ای بنویسد درباره اتاقش. پاسگال روزی گفته بود که تمامی مشکلات بشر به این خاطر است که نمی‌تواند به تنهایی در اتاقشان بنشیند و شاد باشند؛ سفر به دور اتاقم نتیجه یک حبس اجباری در اتاق است. که نویسنده‌ی آن سعی کرده شاد باشد و نتیجه یک حبس اجباری در اتاق است که نویسنده آن سعی کرده شاد باشد و نتیجه کار آن درخشان از آب درآمده است.
خیالتان هم بابت ترجمه این کتاب راحت. فارسی روان و بدون هیچ سکته‌ای در انتظار شما است.

لینک خرید این کتاب

چشمهایش


خب رسیدیم به آخرین کتاب ادبی این فهرست. دو عنوان قبلی آثاری از ادبیات جهان بودند اما این عنوان از ادبیات فارسی معاصر است. اثری از بزرگ علوی. این که این کتاب هنوز هم در صدر پرفروش‌ها جایی برای خود باز می‌کند نکته جالب و در خور توجه است. خب مروری کنیم بر داستان این کتاب:

چشمهایش، شاخص‌ترین اثر بزرگ علوی است. این کتاب روایت یکی از دوستداران نقاش معروفی به نام “ماکان” است که به دنبال راز مرگ مشکوک استاد در تبعید است. در خلال داستان آقای ناظم همان دوستدار استاد حدس می‌زند که راز مرگ استاد در یکی از تابلوهای ایشان که به خط خود استاد “چشمهایش” نامیده شده و در شخصیت مدل این اثر نهفته است. پس از آن سعی می‌کند با پیدا کردن زن به تصویر کشیده شده در تابلو به این راز دست پیدا کند و برای این کار ناظم مدرسه نقاشی‌ای می‌شود که آثار ماکان در آن به نمایش در آمده است. در ادامه با پیدا شدن “فرنگیس” پرده از راز مرگ ماکان برداشته می‌شود. بزرگ علوی در این رمان روش استعلام و استشهاد را به کار برده، روشی که چند اثر دیگر او را نیز شکل داده است. این شیوه بیشتر در ادبیات پلیسی معمول است. یعنی کنار هم نهادن قطعات منفصل یک ماجرای از دست رفته و ایجاد یک طرح کلی از آن ماجرا به حدس و قرینه. بدین ترتیب یک واقعه گذشته به کمک بازمانده‌های آن نوسازی می‌شود. نثر منظم و سیال نویسنده در قیاس با معاصرانش بسی امروزی می‌نماید. این کتاب از آثار معدود فارسی است که در مرکز آن یک زن با تمام عواطف و ارتعاشات روانی و ذهنی قرار گرفته است.

لینک خرید این کتاب

 

خب حالا برسیم به کتاب‌های سبک زندگی.

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها
این کتاب رنج‌های شما را به ابزار، زخم‌هایتان را به قدرت، و مشکلاتتان را به مشکلاتی معمولی‌تر تبدیل می‌کند. این پیشرفتی واقعی است. این کتاب را به چشم راهنمایی برای رنج‌هایتان بنگرید؛ راهنمایی برای چگونگی رنج کشیدن آسان‌تر و معنی‌دارتر. با شفقت و فروتنی بیش‌تر نگاهش کنید. این کتابی است درباره‌ی برداشتن قدم‌های سبک‌تر با وجود بارهای سنگین روی دوشتان، درباره آرامش بیش‌تر در برابر بزرگ‌ترین ترس‌هایتان و خندیدن به اشک‌هایتان در همان حالی که از چشمتان سرازیر است.
این کتاب به شما یاد نمی‌دهد چطور به دست بیاورید یا بیندوزید، بلکه یاد می‌دهد چطور ببازید و رها کنید. به شما یاد می‌دهد چطور سیاهه‌ای از زندگی‌تان بسازید و همه چیز جز مهم‌ترین‌ها را خط بزنید. به شما یاد می‌دهد چشمانتان را ببندید و مطمئن باشید که می‌توانید خودتان را به پشت رها کنید، و اگر زمین خوردید اشکالی ندارد. به شما می‌آموزد که دغدغه‌های کم‌تری داشته باشید. به شما می‌آموزد که سعی نکنید.

لینک خرید این کتاب

 

ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌دانستم


یک لطیفه آمریکایی هست که می‌گوید وقتی ۲۰ ساله بودم یک پیرمردی به من گفت سعی کن کارهای خوبی بکنی و این کار را بکن و این کار را نکن و خلاصه کلی حرف‌های خوب زد که من خوشم آمد. ولی من به هیچکدام از آن حرف‌ها گوش نکردم. چرا؟ چون ۲۰ سالم بود و یک جوان ۲۰ ساله به حرف کسی گوش نمی‌دهد.
وقتی دیدم این کتاب این همه مورد استقبال قرار گرفته ناخوداگاه یاد این لطیفه افتادم. خب خیلی از ۳۰بوکی‌ها هنوز هم شاید فاصله‌ای با ۲۰ سالگی نداشته باشند خیلی‌ها هم شاید از ۲۰ سالگی گذر کرده‌اند و حتی مثل جوان آن لطیفه در حسرت ۲۰ سالگی باشند. فکر کنم این کتاب برای هر دو گروه جذاب باشد. چه ۲۰ سال داشته باشیم چه در حسرت ۲۰ سالگی از دست رفته، این کتاب پرفروش می‌تواند برای ما نکته آموز باشد.

حالا توضیحاتی در مورد این کتاب:

این کتاب نقل ماجراهای جذاب و حیرت‌انگیز افرادی است که نویسنده در مقام استاد، محقق، مشاور مدیریت و مربی کارآفرینی با آنان سر و کار داشته است. بعضی از این ماجراها در کلاس‌های دانشگاهی، برخی در حوزه‌ی مدیریت و اجرا و شماری در خلال زندگی روزمره مردم اتفاق افتاده است. نقطه‌ی اشتراک همه‌ی این افراد آن است که بر تمام الگوها و مفروضات از پیش تعیین شده در ذهنشان خط بطلان کشیده و از چشم‌اندازی کاملا متفاوت به همه‌چیز نگریستند. در نتیجه موقعیت‌های به ظاهر پیش‌پا افتاده و به درد نخور را به فرصت‌هایی مبدل ساختند که هرگز در حیطه‌ی تصور و تخیلشان نمی‌گنجید. همان فرصت‌ها در جامه‌ی مجهول و مبدل است و می‌توان با همت و اراده‌ای قاطع برای احیای شکست‌های گذشته قیام کرد.

لینک خرید این کتاب

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود