احمد اعطا با نام ادبی احمد محمود (۴ دی ۱۳۱۰ – ۱۲ مهر ۱۳۸۱) نویسنده‌ی بزرگ و از مفاخر ادبی ایران بود. او اسم برادرش محمود را به عنوان نام ادبی برای خود انتخاب نمود.

اعطا در سال ۱۳۱۰ در اهواز به دنیا آمد.

او در سال ۱۳۲۹ عضو حزب توده شد و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به دلیل فعالیت‌های سیاسی دستگیر و شش ماه زندانی شد. سپس به دانشکده‌ی افسری رفت اما در پایان دوره همراه با بسیاری از دانشجویان بار دیگر بازداشت شد. بیشتر این افراد بعد از مدتی آزاد شدند و تنها ۱۳ نفر از آنها در بند باقی مانند که احمد یکی از آنان بود.
او که حاضر به امضای توبه نامه و همکاری با حکومت پهلوی نشده بود، مدت زیادی را در زندان بسر برد و مشکل ریوی که سال‌ها بعد از پا درش آورد یادگار همان روزها بود.
او در دوران زندان در تهران شاهد محاکمه‌ی برخی از یاران مصدق از جمله دکتر حسین فاطمی و اعدام برخی از افسران حزب توده بود.
احمد پیش از آنکه سه سال را نیز در جنوب ایران در تبعید بگذراند، اسیر زندان‌های شهرهای مختلف شد. این نویسنده تا سال ۱۳۳۶ در مجموع ۵ سال از زندگی خودش را در زندان و تبعید سپری کرد. خودش در این مورد گفته است: «گرفتار بازی سیاست شده بودم!»

احمد بعد از اتمام دوران تبعید به تهران رفت و در آنجا آثاری را در مجله‌های فردوسی و تهران مصور به چاپ رساند و بعد مجموعه‌ داستانی از او با عنوان «زائری زیر باران» منتشر گردید که با استقبال روبرو شد.
اولین رمان او با عنوان «همسایه‌ها» در سال ۱۳۵۳ انتشار یافت اما به دلیل مسائل سیاسی بعد از یکبار چاپ توسط ساواک توقیف شد. این کتاب پس از انقلاب بار دیگر منتشر شد اما از سال ۱۳۶۰ دیگر تجدید چاپ نیافت. همسایه‌ها که نخستین کتاب از یک سه‌گانه است، یکی از پرفروش‌ترین و برجسته‌ترین رمان‌های فارسی است و به سرعت نویسنده‌اش را وارد دنیای حرفه
ای ادبیات کرد. این رمان داستان جوانی به نام «خالد» را پیش از کودتای ۲۸ مرداد و دوران نهضت ملی‌شدن نفت در شهر اهواز روایت می‌کند.
محمود کتاب‌های «داستان یک شهر» و «زمین سوخته» را در ادامه‌ی این رمان نوشت، اما می‌توان هریک را از این رمان‌ها را فارغ از دیگری خواند و لذت برد.

داستان‎های آغازین احمد محمود حاوی موضوعات تاریکی همچون فقر، ترس، دلتنگی و خودفروشی است اما از رمان همسایه‌ها سبک نوشتاری او مدرن‌تر ‌شد و به مسائل سیاسی روی آورد. تجربیات محمود از دوران زندان و تبعید و گرفتاری‌های پس از آن همچون مشکلاتش در یافتن شغل به دلیل سابقه‌ی زندان در بسیاری از آثارش منعکس شده ‌است.

شخصیت‌های داستان‌های او از دل توده‌ می‌آیند. خواننده با قلم او به عمق داستان نفوذ میکند و در ذهن خود با پرسش‌هایی روبرو می‌گردد. آدم‌های داستان‌های او چند بعدی‌اند و در شرایط مختلف اجتماعی محک می‌خورند. احمد محمود صداقتی مثال زدنی با مخاطب دارد و واقعیت را همانگونه که هست بازگو می‌کند. سبک او را عموما رئالیسم اجتماعی می‌دانند اما بسیاری از منتقدین معتقدند که محمود از این قالب فراتر رفت.

از دیگر آثار او می‌توان به «مدار صفر درجه» که یک رمان تحسین شده و ضد جنگ است و نیز «درخت انجیر معابد» که در سال ۱۳۷۹ برنده‌‌ی دوره‌ اول جایزه‌ هوشنگ گلشیری شد، اشاره کرد. مجموعه داستان‌های مول، دریا هنوز آرام است، بیهودگی، زائری زیر باران، پسرک بومی، غریبه‌ها، دیدار، قصه‌ی آشنا از جمله دیگر آثار احمد محمود هستند.

احمد محمود در سال  ۱۳۸۱ بر اثر بیماری ریوی درگذشت و در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

4050

محمود دولت آبادی درباره‌ی او می‌گوید:

 

احمد محمود انسانی بود که به ما آموخت، بی آنکه خودش را آموزگار بداند.
آنچه از محمود آموختم، این است که او نویسنده نیست. محمود، همیشه محمود است…

شما با وارد کردن کد تخفیف KHALED در سبد خرید خود می‌توانید تمامی آثار این نویسنده‌ی بزرگ را با تخفیف ویژه‌ی ۲۵% خریداری نمایید.

 

گردآوری: الناز آذری

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود