مریم میرزاخانی
۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶-۲۳ تیر ۱۳۹۶ / تهران
ریاضیدان

مریم در کودکی آرزو داشت نویسنده شود و همیشه و همه جا کتاب می‌خواند. وقتی بزرگتر شد فهمید که درس ریاضی را خیلی دوست دارد. دوم دبیرستان که بود، در المپیاد ریاضی شرکت کرد و به مرحله‌ی دوم رسید. المپیاد ریاضی مسابقه‌ای است که در آن شرکت‌کننده‌ها در امتحانی با هم رقابت می‌کنند و هر که نمره ی بیشتری بیاورد مثل ورزشکارها مدال می‌گیرد. در آن زمان کلاس‌دومی‌ها اجازه نداشتند در رقابت های کشوری شرکت کنند، اما معلم مریم مسئولان المپیاد را راضی کرد که به مریم این اجازه را بدهند. در آن سال مریم مدال طلای کشوری را به‌دست آورد. او اولین دختری بود که به تیم المپیاد جهانی ریاضی ایران راه پیدا کرد و مدال طلای جهان را برنده شد. سال بعد هم در مسابقه‌ی جهانی المپیاد ریاضی موفق به کسب مدال طلا با نمره‌ی کامل شد. در دنیا او اولین کسی بود که موفق به انجام این کار شد.

مریم در دانشگاه صنعتی شریف ریاضیات خواند و پس از آن برای دکتری به دانشگاه هاروارد، یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان رفت. پس از پایان دوره ی دکتری در دانشگاه پرینستون و دانشگاه استنفورد به عنوان محقق به حل مسائل ریاضی ادامه داد. مریم درباره‌ی خودش می گفت که من یک ریاضیدان صبور هستم. او ساعت‌های متوالی به مسائل هندسه فکر می‌کرد و عادت داشت در حالی که به مسئله‌ای فکر می‌کند، روی کاغذ طرح‌های پراکنده بکشد. به همین دلیل، آناهیتا دختر کوچولویش فکر می‌کرد مادرش نقاشی می‌کشد.
در سال ۱۳۹۳ مریم اولین زنی بود که بالاترین جایزه ی ریاضیات در جهان، یعنی مدال فیلدز را برنده شد.

مریم می‌گفت: گاهی وقت ها احساس می‌کنم در جنگل بزرگی هستم و نمی‌دانم به کجا می‌روم. ولی به طریقی بالای تپه‌ای می‌رسم و می‌توانم همه چیز را واضح‌تر ببینم. آنچه در آن حالت رخ می‌دهد، واقعا هیجان‌انگیز است. پرارزشترین بخش مطالعه‌ی ریاضی لحظه‌ای است که می‌گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح.

 

منبع: صفحه‌ی ۱۰۲ کتاب زنان پیشرو داستان هایی برای دختران ایران
نویسنده این یادداشت: الهام نظری / تصویرگر این یادداشت: مریم طباطبایی

معرفی کتاب:

چند سال پیش کتابی در خارج چاپ شد که به زندگی زنان قهرمان تاریخ می‌پرداخت. این کتاب در ایران هم به نام دختران جسور ترجمه و چاپ شد و از استقبال خوبی برخوردار شد. با وجود این که در لیست شخصیت‌های معرفی شده در این کتاب خانم مریم میرزاخانی هم حضور داشت اما جای خالی معرفی زنان افتخارآفرین ایرانی حداقل برای مخاطبان ایرانی حس می‌شد. تا این که کتاب زنان پیشرو تالیف شد. کتابی درباره زنان ایرانی. از خلبان و ورزشکار گرفته تا نویسنده و مترجم. کتاب حاصل تالیف جمعی از نویسندگان و البته تصویرگرانی است که با عشق و علاقه در مورد زنان پیشرو قلم زده‌اند. نکته جالب این است که در این کتاب روایتی سراسر قهرمانانه و رویایی از زندگی زنان در انتظار ما نیست. در این کتاب با مشکلات و مصائبی که این افراد در طول رسیدن به هدفشان با آن ها مواجه بوده‌اند آشنا می‌شویم و با تصویری واقعی و ملموس از زندگی آن‌ها مواجه می‌شویم تا یادمان نرود که ما هم فارغ از هر جنسیتی  می‌توانیم به هدف خود برسیم.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود