شاید بارها تلاش کرده باشید تاریخ ایران را بخوانید اما مایوس شده باشید.

چرا؟

 

  • بعضی کتاب‌ها مغرضانه و طرفدارانه تاریخ را روایت کرده‌اند.
  • بعضی کتاب‌ها زبان سخت و گنگی دارند.
  • بعضی کتاب‌ها فقط مثل گاه‌شمار توالی آمدن و رفتن سلسله‌ها را بدون هیچ تحلیلی ارائه داده‌اند.
  • بعضی از کتاب‌ها تمام معایب بالا را دارند.


حالا ما قصد معرفی کتابی را داریم که نه تنها هیچ کدام از معایب بالا را ندارد بلکه یک شروع خوب برای مطالعه تاریخ است.

همایون کاتوزیان را با تعبیر جامعه‌ی کوتاه‌مدت یا جامعه‌ی کلنگی که در وصف ایران به کار برده است، می‌شناسیم. او اعتقاد دارد هرگز امنیت و انباشت سرمایه در ایران شکل نگرفته است و سه ویژگی بنیادین جامعه‌ی ایران یعنی جامعه‌ی خشک و پراکنده، جامعه‌ی استبدادی و جامعه‌ی کوتاه‌مدت باعث شده است تا هرگز در ایران مثل غرب واحدهای اجتماعی شکل نگیرند و جامعه و نظام فئودالی بوجود نیاید. ایران به زعم او همواره در دور باطل استبداد و آشوب می‌چرخد. پس روشن است که همایون کاتوزیان علاوه بر این که تحلیل‌های غربی را برای توصیف ایران کارآمد نمی‌داند، می‌کوشد تا با نظریاتی منطبق با وضع ایران، تاریخ ایران را روایت کند.

 

کتاب ایرانیان واقعا می‌تواند کتاب و مدخل خوبی برای مطالعه تاریخ کشورمان ایران باشد. از طرفی این کتاب هم برای ناآشنایان و هم برای متخصصان حرف تازه‌ای دارد چرا که جز این که چیستی تاریخ را روایت کرده، چگونگی و چرایی آن را نیز توضیح داده است.

 

کتاب از اساطیر ایران شروع می‌شود و در ترجمه‌ی فارسی تا انقلاب اسلامی را با زبانی ساده و روشن روایت کرده است. نویسنده دوست داشته این کتاب برای همه خواندنی باشد. ترجمه‌ی زنده یاد شهیدی هم بسیار روان است و این حسن را هم دارد که نویسنده در ترجمه با او همکاری کرده است.

 

اگر به دنبال کتابی هستید که تاریخ ایران را برایتان علمی و درست و بی غرض اما ساده و روان روایت کند، ایرانیان پیشنهاد ما به شماست.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود