بالاخره انتظار به سر رسید و کتاب جدید دکتر محمد علی همایون کاتوزیان با ترجمه یکی از بهترین مترجمان فارسی یعنی عبدالله کوثری چاپ شد.

گزافه نیست اگر ادعا کنیم چاپ هر کتاب جدیدی از دکتر محمد علی همایون کاتوزیان یک اتفاق مهم است. پیش از این شاهد استقبال گسترده ۳۰بوکی ها از آثار ایشان بالاخص ایرانیان و ایران جامعه کوتاه مدت بوده ایم. در یادداشتی در مجله اینترنتی ۳۰بوک درباره تعبیر ایشان از جامعه ایران به جامعه کلنگی و کوتاه مدت صحبت کرده بودیم. با یک کلیک می توانید مروری کنید بر این یادداشت. اما برویم سر وقت کتاب جدید این متفکر و مورخ مهم معاصر.

خلیل ملکی سیمای انسانی سوسیالیسم ایرانی

شاید بر خیلی از خوانندگان آثار کاتوزیان پوشیده نبود که او علاقه زیادی به خلیل ملکی دارد. این بار کتاب جدید کاتوزیان زندگی نامه خلیل ملکی است. یکی از شخصیت‌های مهم تاریخ معاصر که فراتر از خیلی از همدوره‌ای های خود بود.

اما خلیل ملکی که بود؟ ( تلخیص شده از ویکی پدیا )

 

خلیل ملکی (۱۲۸۰ در تبریز – ۱۳۴۸ در تهران) از سیاست‌مداران معاصر ایرانی و از گروه ۵۳ نفر از رهبران حزب توده بود که بعدها از حزب توده جدا شد. همچنین او از افراد تشکیل دهنده جبهه ملی اول بود. او در جنبش ملی شدن نفت فعالیت داشت و در این دوران رهبری حزب نیروی سوم را بر عهده داشت. او علی‌رغم داشتن اختلاف عقیده با دکتر مصدق در بسیاری مسائل، تا پایان کار وی در شمار یاران نزدیک وی ماند اما پس از کودتای ۲۸ مرداد طی بیانیه‌ای این واقعه را تنها تغییر دولت خواند.

ملکی در بسیاری از مواقع تمجید از مصدق را با انتقاد مودبانه، اما در عین حال جدی سیاست‌های او در هم می‌آمیخت. او مصدق را به نداشتن برنامه برای حل مشکلات ایران متهم می‌کرد. درست یک سال پیش از کودتای مرداد ۱۳۳۲ ملکی با ناکافی دانستن مبارزه با دشمن خارجی، مصدق را سرزنش کرد. او می‌گفت دولت هیچ برنامه برای پایان دادن به نابرابری‌ها در ایران ندارد. او همچنین مصدق را بخاطر ناتوانی در تأسیس یک حزب سیاسی مورد انتقاد قرار می‌داد. ملکی سقوط مصدق را در صورت تغییر ندادن سیاست‌هایش قطعی می‌دانست. او با آنکه مخالف سرسخت بعضی از جنجالی‌ترین تصمیمات نخست‌وزیر (بخصوص تصمیم به برگزاری همه‌پرسی برای انحلال مجلس و در نتیجه دادن بهانه قانونی به شاه برای عزل او از نخست‌وزیری) بود، با وجود مخالفتش با مصدق پیر و خسته، به او گفته بود که من تا جهنم به دنبال شما می‌آیم.

 

با هم تکه ای از روایت کاتوزیان از زندگی و زمانه خلیل ملکی را بخوانیم:

 

خلیل ملکی شخصیتی بود بی همتا درگیرودار دورانی بیگانه با مدارا، که گاه اسیر بند حاکمان بود و گاه آزرده از گزند زبان مخالفان حکومت. او نخستین کس بود که تبعیت محض احزاب کمونیست از اتحاد شوروی را مردود شمرد و تا آنجا پیش رفت که با نوشتن مقالاتی مستدل، ماهیت سوسیالیستی نظام حاکم بر اتحاد شوروی را آماج تردید کرد.
ملکی روشنفکری از خودگذشته بود که کم و بیش سراسر زندگی پر جنب و جوش را وقف بهبود میهن و سرنوشت هم‌میهنانش کرد، هر چند جامعه‌ی خردگریز و هیاهوطلب آن دوران هرگز قدر او را چنان که بایست نشناخت. او نظریه‌پرداز، تحلیل‌گر، نویسنده و مترجم و روزنامه‌نگاری بود که ایمانی استوار به آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی داشت.

 

و در آخر فهرست کتاب:

مقدمه: خلیل ملکی و زمانه‌ی او
فصل اول: خلیل ملکی و پنجاه و سه نفر
فصل دوم: حزب توده
فصل سوم: مبارزه بر سر قدرت و ملی کردن نفت
فصل چهارم: حزب زحمتکشان
فصل پنجم: نیروی سوم
فصل ششم: کودتای ۱۳۳۲ و بعد
فصل هفتم: مبارزه بر سر قدرت ۱۳۳۹ – ۱۳۴۲
فصل هشتم: ملکی، مرحله‌ی آخر

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود