سه شنبه , خرداد ۲۸ ۱۳۹۸
خانه / اخبار / منصور خورشیدی درگذشت

منصور خورشیدی درگذشت

منصور خورشیدی شاعر معاصر کشورمان روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه در بهشر درگذشت. این شاعر بازمانده از جریان شعر حجم و منتقد، از مدت‌ها پیش مبتلا به بیماری سرطان بود و در روزهای اخیر در بیمارستان بستری بود.

منصور خورشیدی، در۱۰خرداد ۱۳۲۹در بهشهر متولد شد و در طول عمر خود در زمینه سرودن شعر و نقد شعر فعالیت کرد. وی دبیر بخش بررسی کتاب وبگاه بین المللی پیاده رو بود. این شاعر کشورمان عضو هیئت تحریریه برخی از مجلات بین المللی نیز بود.

منصور خورشیدی چاپ شعر‌های خود را از دهه ۵۰ شروع کرد. وی کتاب‌های از فکر‌های با تو، خطابه‌های کهنسال کودکی، آبی ناگهان، تاج ریزی خاکستر و سجاده روی ماه بینداز را منتشر کرده و در دسترس مخاطبانش قرار داده است.

خورشیدی در سال‌های اخیر با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد.

پس از انتشار بیانیه شعر حجم در زمستان سال ۱۳۴۸ خورشیدی، که امضای برخی چهره‌های شعر معاصر از جمله یدالله رویایی، پرویز اسلامپور، محمود شجاعی، بهرام اردبیلی و هوشنگ آزادی‌ور را پای خود داشت یکی از کسانی که در دهه پنجاه با نوشته‌ها و شعرهایش، پیگیرانه در تبیین موازین شعر حجم کوشید منصور خورشیدی بود. تلاش او در کنار نوشتن شعر با انتشار دیدگاه‌هایش در مقالات و نقدهایی که می‌نگاشت در شناخت موازین شعر حجم بسیار اثرگذار بود.

خورشیدی در نوشته‌هایی چون «لبریزی زبان و فرم و کارکرد کلمه در شعر حجم» و نیز «حیرت عظیم حجم» و «بررسی شعرهای رویایی» و بسیاری مقالات و نوشته‌ها در نشریات داخل و خارج کشور، تلاشی ارجمند را در این جهت سامان داد و در کنار مطالب تئوریک به انتشار چهار دفتر شعر «خطابه‌های کهنسال کودکی»، «از فکرهای با تو»، «آبی ناگهان»، و «سجاده روی ماه بینداز» پرداخت.

یدالله رؤیایی در یادداشتی در حاشیه‌ی کتاب خود برای یکی از شاعران نوشته‌است: در شکستن نام منصور خورشیدی بود که «خورشید» را در گیومه “—” گذاشتم که سایه‌ای از شمس باشد. خواب جنازه در تشییع، و یک ترازوی کوچک بر بالای سنگ تراشکاری شده‌است؛ و در پائین، بر صیقل سنگ چهرهٔ زائر می‌شکند. بر شکست چهره‌ی «خورشید» که آن‌که می‌ماند همیشه منفعل از مرگ دیگری است. آنچه می‌ماند.

«پروانه‌های پراکنده» آخرین اثر منتشر شده این شاعر به تازگی از سوی موسسه انتشارات نگاه راهی بازار نشر شده است.

شعری از این کتاب:

پرده از هوای تو
برمی‌دارم
تا از حاشیه‌ی چشم‌ها
سبک‌تر راه بازکنی
و حیرتم را عبور دهی
تندتر از عطر گیسو
روی گردن آهو
در هوای نقره‌ایِ وقت
جایی که ماه
در میانه‌ی راه
غریب می‌نشیند

 

آثار منصور خورشیدی

 

– فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

درباره مجله 30بوک

مجله 30بوک
مجله‌ی 30بوک جایی برای معرفی و نقد کتاب‌ها

این نوشته را هم ببینید:

اشعاری از نویسنده «ربه‌کا» پشت یک قاب عکس پیدا شد

به نقل از گاردین، اشعاری از دافنه دوموریه، نویسنده انگلیسی رمان «ربه‌کا» هنگام مرتب کردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *