پنج شنبه , خرداد ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / نام من اورهان پاموک / من یک درختم/ اورهان پاموک/ ترجمه‌ی ایرج نوبخت/ نشر دنیای نو

من یک درختم/ اورهان پاموک/ ترجمه‌ی ایرج نوبخت/ نشر دنیای نو

29891-31504اگر از من بپرسید مشخص‌ترین ویژگی کارهای «اورهان پاموک»، نویسنده‌ی ترک برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، چیست، می‌گویم قصه‌ تعریف کردنش از دهان راوی‌های مختلف. او این‌جور روایت کردن را دوست دارد و در رمان‌ها و داستان‌هایش از زبان آدم‌ها، حیوان‌ها، اشیا و حتا مرده‌های جورواجور تکه‌های ماجرا را روایت می‌کند.

خود پاموک در مقدمه‌ی مجموعه‌ی داستان‌های کوتاهش، من یک درختم، دلیل این‌طور قصه‌گویی‌اش را ذات رمان می‌داند: «رمان‌نویسی، هنر سخن گفتن از زندگی خویشتن همچون سخن گفتن از زندگی دیگری است، و هنر سخن گفتن از زندگی دیگری مانند سخن گفتن از زندگی خویشتن».

پاموک در من یک درختم، گزیده‌هایی از آثار پیشین خود را به‌عنوان داستان‌های کوتاه، گردآوری کرده است. داستان‌هایی که نمونه‌ی تمام‌عیاری از همین قصه‌گویی‌های چندصدایی پاموک است.  هدف پاموک از گردآوری مجموعه‌ی من یک درختم دقیقن تاکید بر اهمیت این راه قصه‌گویی است.

نکته‌ای که این کتاب را خواندنی‌تر می‌کند، همین است که مجموعه‌ای از شخصیت‌های جورواجور __ از راوی‌های تاریخی گرفته تا نقاشی یک درخت __ را در دل خود گنجانده. خود پاموک هم بی‌کار ننشسته و روایت بخش‌هایی را خودش به‌عهده گرفته است.

طنز تلخی که در لایه‌های زیرین این قصه‌ها وجود دارد، به جذابیت این مجموعه اضافه می‌کند.

خواندن این کتاب می‌تواند برای مخاطب‌ها و دوست‌داران داستان‌نویسی، تجربه‌ی ارزشمندی باشد. شیوه‌ی روایت پاموک از جابه‌جایی شخصیت‌ها و راویان قصه‌هایش تبعیت می‌کند و تجربه‌ی خواندن چنین روایتی در این مجموعه‌ی کوتاه، حتمن آموزنده، جالب و به‌یادماندنی خواهد بود.

اگر می‌خواهید بدانید چه‌طور این نویسنده‌ی ترک، قلب داوران جایزه‌ی نوبل را تسخیر کرده است، راه میانبر، خواندن این کتاب است.

 

حمیده معین‌فر

خرید آنلاین

درباره مجله ی 30بوک

مجله ی 30بوک
همین چند وقت پیش (آخرهای 1394) بود که جوان، صمیمی، پرانرژی و لبریز از ایده، به‌عنوان یک دارودسته‌ی تبعیدیِ کرمِ‌کتاب دور هم جمع شدیم تا به رویای معرفی و فرستادن کتاب به دوردست‌ترین کتاب‌خوارهای ایران برسیم. ما نه عینک گرد می‌زنیم، نه سبیل بلند داریم (به جز یک مورد) و نه زیاد اهل کافه رفتنیم. ما تیم بچه‌معمولی‌های 30‌بوک هستیم: ذله‌کننده‌ی سرمایه‌گذارهای دست‌به‌عصا، حامیان تمام‌عیار احمقانه‌ترین و جسورانه‌ترین ایده‌ها، و کَنه‌ی حل غیرممکن‌ترین مسئله‌ها. اگر جوانید (دل‌تان را می‌گوییم!)، یک جای خالی هم برای شما توی بوفه کنار گذاشته‌ایم. به دنیای 30بوک خوش آمدید!

این نوشته را هم ببینید:

رمان‌نویس ساده‌نگر، رمان‌نویس اندیشمند/ اورهان پاموک/ ترجمه‌ی علیرضا سیف‌الدینی/ نشر نیلوفر

تو زندگی‌ات دست‌کم یک رمان که خوانده‌ای؟ تا آخرین صفحه‌ کشاندت؟ یا از آن «حیف …

یک دیدگاه

  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
    ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *